18 października
środa
Juliana, Lukasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Walka z gwałtem

Ocena: 0
366

W ostatnich dniach ministerstwo sprawiedliwości poinformowało o projekcie zmiany Kodeksu Karnego i propozycji podwójnego zwiększenia wymiaru kary za dokonanie przestępstwa gwałtu.

Sugestia ta nie spotkała się jednak z jednoznacznym poparciem ze strony wszystkich środowisk. Ośrodki najczęściej zwracające uwagę na własną walkę o prawa kobiet podkreślały, że deklaracje te mają wyłącznie charakter polityczny. Dodawano, iż zgwałcenie najczęściej spowodowane jest przede wszystkim postawą mężczyzny, który ocenia kobietę po wyglądzie i uznaje, że ma prawo do zaspokojenia własnych pragnień. Profesor Monika Płatek z Uniwersytetu Warszawskiego stanowczo stwierdzała, że ministerialne projekty nic nie dadzą, jeśli nie utrwali się w społeczeństwach zasada ścigania gwałtu z urzędu.

Tutaj należy dostrzec krótkowzroczność środowisk feministycznych. Nikt nie polemizuje z charakterem tego typu zbrodni dokonanej na drugim człowieku. Traktowanie kobiety jak rzeczy do zaspokojenia nie bierze się jednak znikąd. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 38 (624), 17 września 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 27 września 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest doktorem socjologii prawa, wykładowcą akademickim oraz publicystą

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

- Reklama -