13 lipca
sobota
Henryka, Kingi, Andrzeja
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W trosce o jedność

Ocena: 4.73333
333

Ponad 402 tys. odejść z Kościoła katolickiego, 6,2 proc. katolików uczęszczających na niedzielną Mszę Świętą i 38 święceń kapłańskich – to najnowsze dane statystyczne za 2023 r., opublikowane przed kilkoma dniami przez Konferencję Episkopatu Niemiec. W porównaniu z rokiem poprzednim, w którym liczba apostazji była rekordowa, bo z Kościoła katolickiego w Niemczech wystąpiło aż 522 821 osób, w roku ubiegłym jest to o ponad 100 tys. osób mniej. Ale to wciąż bardzo dużo. Trend ten oznacza, że liczba katolików zmniejsza się co roku o niemal pół miliona. Obecnie jest ich w Niemczech trochę ponad 20 mln i stanowią oni 24 proc. społeczeństwa. Wzrosła jednak liczba dominicantes, czyli osób uczęszczających na niedzielną Eucharystię – o 0,5 proc. Jeden z najwyższych wskaźników dominicantes wykazuje diecezja ratyzbońska (rodzinna diecezja papieża Benedykta XVI), w której wyniósł on 9,9 proc. W Kolonii na przykład na niedzielną Mszę Świętą chodzi już tylko 5 proc. wiernych. Co do liczby święceń kapłańskich, to wykazują one trend z roku na rok drastycznie malejący. Podczas gdy w 2022 r. wyświęcono w Niemczech 45 księży, to już rok temu było tylko 38 neoprezbiterów. W ubiegłym roku zmniejszyła się także liczba niemieckich parafii – o 206 jednostek – co jest konsekwencją ich łączenia bądź likwidacji.

Prezentacja danych statystycznych Kościoła w Niemczech niemal zbiegła się z wizytą delegacji niemieckiego episkopatu w Watykanie. Spotkanie z przedstawicielami Stolicy Apostolskiej dotyczyło organu synodalnego w Kościele w Niemczech, który niemiecki episkopat widzi jako Radę Synodalną. Watykan od początku nie zgadza się na taki organ. Już w styczniu 2023 r. Stolica Apostolska wyraźnie oznajmiła, że „ani droga synodalna, ani żaden organ przez nią ustanowiony, ani żadna konferencja episkopatu nie ma kompetencji do ustanowienia «Rady Synodalnej» na poziomie krajowym, diecezjalnym lub parafialnym”. Podczas ostatniego spotkania przedstawiciele Kurii Rzymskiej, m.in. prefekt Dykasterii Nauki Wiary kard. Victor Manuel Fernandez, watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin i prefekt Dykasterii ds. Biskupów kard. Robert Prevost, podali dwa warunki dalszych rozmów: nowy organ nie może nazywać się Rada Synodalna i nie może on być równy ani wyższy od konferencji episkopatu. Postanowiono również, że komisja ze strony niemieckiego episkopatu będzie współpracowała z przedstawicielami watykańskich dykasterii w celu opracowania projektu organu synodalnego.

Ktoś jednak mógłby zapytać: Po co w ogóle zajmować się tym, co dzieje się u naszych zachodnich sąsiadów, skoro nas to bezpośrednio nie dotyczy? Otóż wyzwania stojące przed wspólnotą katolicką w Niemczech występują już u nas. Brak księży do obsady parafii, łączenie parafii, potrzeba przejmowania coraz większej liczby funkcji przez osoby świeckie, apostazje – jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się to nie do pomyślenia nad Wisłą. Dobrze pamiętam zdziwienie, kiedy tego typu informacje docierały do nas z Niemiec. Dziś mamy praktycznie to samo, tylko jeszcze na mniejszą skalę. Dlatego trzeba się przygotować na to, jak właściwie reagować na postępujące zmiany w Kościele, aby nie wylać dziecka z kąpielą, jak uczyniono w Kościele za Odrą, rozpoczynając tzw. niemiecką drogę synodalną, mającą odwrócić te zmiany. W rezultacie doprowadziło to do interwencji Stolicy Apostolskiej oraz braterskich upomnień Kościołów lokalnych w trosce o jedność Kościoła powszechnego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Doktor historii Kościoła, dziennikarka i tłumaczka


redakcja@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter