21 sierpnia
środa
Joanny, Kazimiery, Piusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W normalnych warunkach

Ocena: 4.66667
895

Gdyby nasze życie publiczne funkcjonowało normalnie, kazanie metropolity krakowskiego, następcy św. Jana Pawła II i współkonsekratorów naszych królów, byłoby przedmiotem medytacji. W czasach dzisiejszego kryzysu stało się przedmiotem licytacji zniewag. Żyjemy pod stałą presją kontrkultury, której żywiołem jest destrukcja podstawowych wartości społecznych, dla której nie istnieją przykazania pierwszej Tablicy Dekalogu i która przykazania drugiej zastąpiła własnymi anty-przykazaniami: rodziców należy krytykować, aborcja jest OK, rozpusta to wolność. Tak ma wyglądać nowy, postchrześcijański konsensus. A jeśli ktoś próbuje tej wywrotowej akcji się przeciwstawić, jest atakowany, tak jak abp Marek Jędraszewski.

Abp Jędraszewski mówi po polsku i używa polskich metafor. O bolszewizmie można mówić tak jak Stanisław Mackiewicz pisał o liderze komunistycznej Hromady: „to ideowy, czysty człowiek, wychowany wśród kultury polskiej, Polak z obyczajów (…) szanuję go i uważam, że jako zbrodniarz przeciw ludzkości, jako bolszewik i szpieg wart jest szubienicy”. I można też mówić tak, jak mówił polski lud: o czerwonej zarazie, która łamiąc wszystkie granice, nie uznając żadnego prawa narodów, niosła im wszystkim unicestwienie. Ta prosta metafora najlepiej streszczała świadomość śmiertelnego i powszechnego zagrożenia naszej cywilizacji. Dziś okazuje się, że nie wolno jej w ogóle parafrazować.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 32 (721), 11 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. W latach 2005-2007 marszałek Sejmu.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 sierpnia

"Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” Odpowiedzieli: „Bo nas nikt nie najął”.

Dziś w Kościele: środa, XX tydzień zwykły
+ wspomnienie św. Piusa X, papieża
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Sdz 9,6-15, Ps 21(20),2-7, Mt 20,1-16
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -