19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W co zainwestować?

Ocena: 4.8
815

Historia pisze się dosłownie na naszych oczach. Ta dobra i ta zła. Obie tworzą nową rzeczywistość. Kilka dni temu K2 po raz pierwszy zostało zdobyte zimą! A ci, którzy tego dokonali, są bezpieczni i zdrowi, co nie było takie oczywiste. O współpracy zdobywców mówi cały świat. Bo ich wyczyn oznacza, że zimowym zdobywcą K2 będzie cała grupa. Tą grupą są nie utytułowani himalaiści, ale Szerpowie – tybetański lud, zamieszkujący na wysokości kilku tysięcy metrów Himalaje w Indiach i Nepalu. Bez ich pomocy niejednej wyprawie nie udałoby się wejść na najwyższe, najtrudniejsze i niedostępne szczyty. I to właśnie oni przejdą do historii jako zdobywcy drugiego co do wysokości szczytu Ziemi.

Pisząca się historia to jednak zazwyczaj nie pasmo sukcesów, ale raczej wyrzeczeń. Po niemal roku od chwili, kiedy na nasz kontynent padł pandemiczny strach, Europa na nowo się zamyka, walcząc z koronawirusem. W wielu, zwłaszcza zachodnich krajach, mamy twardy lockdown, a szczepienia, które mają zatrzymać pandemię, nie idą zgodnie z planem. Znacznie gorzej sytuacja wygląda w innych rejonach świata, zwłaszcza tych najbiedniejszych. W Indiach, gdzie odpoczątku pandemii zachorowało ponad 10 milionów ludzi, ruszyły szczepienia. Na razie ten kraj, liczący ponad 1,3 mld mieszkańców, dysponuje zaledwie milionem szczepionek.

W Brazylii, kiedy piszę te słowa, mamy ponad 8 milionów zakażonych. W Amazonii już załamała się opieka zdrowotna. To najbardziej wymowny symbol przegranej walki z koronawirusem w jednym z najbiedniejszych regionów świata. Nowych grobów przybywa z każdym dniem i są ich setki. Amazonia, tak jak i Wielka Brytania, zmaga się z nową mutacją wirusa. Pewnie to tylko kwestia czasu, kiedy dotrze ona i do nas…

Wielu z nas jest już u progu wytrzymałości. A na pewno ci, którzy od kilku miesięcy muszą cały czas trzymać w gotowości swoje zamknięte firmy. Teraz najgłośniej słychać restauratorów, hotelarzy i właścicieli wyciągów czy siłowni. Zaraz pewnie dołączą inni. Choć i tak większość zamknie się w sobie i swoich troskach, widząc, że nie mają na nic wpływu…

Jest jednak w tym okropnym czasie coś dobrego! Jak wynika z informacji zebranych przez fundację Tato.net, podczas pandemii aż 60 proc. ojców w Polsce zaczęło spędzać więcej czasu z dziećmi, a niemal połowa z nich deklaruje, że ten czas – i to jest najważniejsze – przełożył się na poprawę relacji rodzinnych!

Badanie przeprowadzono je na początku grudnia 2020 r. Objęło reprezentatywną grupę 1000 mężczyzn w wieku od18 do 65 lat. Takich wyników chyba mało kto się spodziewał. Bo pandemia zmieniła nasze społeczeństwo. Przeorała je. W przyspieszonym trybie zmianom uległ nasz sposób pracy, nauki, codzienne nawyki i kontakty. Zmianom uległy także relacje rodzinne, obawy o najbliższych. Pojawiła się niepewność finansowa. Ten rok to czas zachwianej równowagi między życiem zawodowym i rodzinnym. Każdy, kto ma rodzinę, widzi, jak w sytuacji pracy zdalnej trudno zachować w domu rozdział między czasem poświęconym na pracę zawodową i naukę a czasem spędzonym z dziećmi i dla dzieci.

Ta nowa sytuacja wymaga troski o dobrą organizację życia i domową atmosferę, a także niezwykłej siły i elastyczności, by te słabości pokonać. Mimo trudności widać jednak, że zaangażowane ojcostwo może zaprocentować. Lepsze relacje z dziećmi na pewno przełożą się na wzmocnienie więzi po okresie pandemii. I w to warto już dziś „zainwestować”!

Idziemy nr 04 (795), 24 stycznia 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter