29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Umiejętność klękania

Ocena: 0
2795
Za parę dni, 2 grudnia, jeden z moich ulubionych pisarzy Botho Strauss skończy 70 lat. Nie wiem, czy jest znany w Polsce. Mieszka zresztą niedaleko polskiej granicy, w swoim domu na wsi, ale wiele jego sztuk teatralnych jest granych na całym świecie. Niedawno Cate Blanchett występowała w napisanej przez niego sztuce „Gross und Klein” (Duży i Mały). Jest to właściwie nowatorska propozycja, rodzaj misterium o treści duchowej. Opowiada o kobiecie, która przeżywa doświadczenie Boga.

Wielu katolików bardzo lubi sztuki teatralne, powieści czy eseje Botho Straussa, chociaż sam pisarz nie jest katolikiem. W swoich utworach bardzo często cytuje katolickich autorów, np. Bernanosa, Claudela, Bloya. Kiedyś napisał nawet esej, w którym przedstawił kardynała Ratzingera jako Nietzschego naszych czasów – czyli proroka, który jest sprzeciwem wobec wszystkich. W latach 90. pisarz bronił również Jana Pawła II przed atakami osób, które wciąż mówiły o kościelnych reformach. Stąd też nie było żadną niespodzianką, że kardynał Paul Josef Cordes poprosił właśnie Botho Straussa o napisanie wstępu do swojej książki o ojcach w społeczeństwie.

W swoich utworach Strauss odróżnia świat wtórny od świata realnego. Świat wtórny to ten, którym jesteśmy codziennie bombardowani, podczas gdy świat realny to świat ducha, transcendencji. Napisał o tym nawet esej „Powstanie przeciw wtórnemu światu”. Znajdujemy w nim interesujące odniesienia do transsubstancjacji. Można sobie łatwo wyobrazić, że tak bardzo zaangażowany w tematy metafizyczne autor nie może być bardzo popularny. I to właśnie jest udziałem Botho Straussa. Nigdy nie wypowiada się publicznie, nie występuje z odczytami, nie bierze udziału w tak zwanych eventach. Uważa on bowiem, że aby móc coś sensownego ludziom przekazać, trzeba żyć trochę na uboczu. Tym większe jest zainteresowanie, kiedy pojawia się jego nowy utwór bądź wywiad z nim. Nie tylko dlatego, że umie on trafnie ubierać teraźniejszość w słowa, ale że dzięki swojej wrażliwości, często wybiegał trafnymi osądami w przyszłość.

W 1993 roku napisał w eseju „Wzbierająca tragedia”, że wkrótce Zachód będzie musiał skonfrontować się z archaicznymi siłami. Krytykował przy tym, że na Zachodzie upada szacunek wobec autorytetów. Reakcją na ten esej była wielka agresja różnych środowisk. Zmarły niedawno Marcel Reich-Ranicki, wzięty krytyk literacki, natychmiast się od niego zdystansował. A potem przyszedł 11 września 2001 roku i wszyscy pytali się, jak to jest możliwe, że Botho Strauss to wszystko przewidział.

Co dzisiaj mówi pisarz? Ostatnio ukazał się jego esej „Światła głupców. Idiota i jego czas”, w którym – jak sam tytuł wskazuje – znajduje się pochwała idios, co w języku greckim znaczy „własny, osobisty”. Strauss nadaje temu słowu nowe, pozytywne znaczenie, jako że w epoce cyfrowej dużym osiągnięciem jest obrona siebie jako jednostki. Poza tym skarży się na to, że teologiczna wiedza, również u osób związanych z kulturą, jest coraz mniejsza. Uważa, że używając religijnych tytułów w różnych artystycznych przedstawieniach, twórcy i odtwórcy nie rozumieją nawet ich znaczenia.

Tym, co najbardziej dziś wiążę z Botho Straussem, jest jego myśl, która pojawiła się w eseju „Czy chcecie totalnej inżynierii?”. Pokazuje tam mianowicie, że utracona została w naszych społeczeństwach kniefälligkeit, czyli umiejętność klękania przed Bogiem. Nie wie o tym, że na razie jeszcze zachowała się w kraju nad Wisłą. Być może więc mój ulubiony pisarz powinien zrobić krok przez wschodnią granicę, aby na nowo kniefälligkeit doświadczyć.

Stefan Meetschen
Autor jest dziennikarzem niemieckiego tygodnika die Tagespost
Idziemy nr 48 (480), 30 listopada 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter