17 kwietnia
środa
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Turbopopulizm rządzi

Ocena: 3.92857
707

W grudniu minionego roku w Polsce urodziło się 18,9 tys. dzieci, a zmarło 37,5 tys. obywateli. W całym 2023 r. urodziło się 272 tys. dzieci. Jeszcze w 2017 r. urodzin było 402 tys. To już dramat, który dzieje się na naszych oczach. Jednak problem zapaści demograficznej poruszany jest marginalnie i ginie w huku sporów politycznych.

Politycy koalicji wskazują, że spadek dzietności nastąpił w okresie, gdy władzę sprawowała Zjednoczona Prawica. To prawda, ale rządy Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego przynajmniej próbowały działać. Wprowadzono liczne programy socjalne, powołano Instytut Pokolenia, który zaczął przygotowywać spójne strategie i plany działania. Tymczasem dziś mamy zapowiedzi wprowadzenia „edukacji seksualnej” od pierwszej klasy szkoły podstawowej. W kulturze i rozrywce pełnię władzy wzięły środowiska, które otwarcie promują niechęć do pełnej rodziny. Jedną z pierwszych decyzji rządu było wprowadzenie do obiegu bez recepty pigułki „dzień po”, także dla nastolatek. A minister zdrowia przymusza publiczne szpitale do wprowadzenia „procedury aborcji”.

Minister edukacji zawzięcie walczy z rzekomym przeciążeniem uczniów. „Wszystkie badania pokazują, że bez względu na to, czy prac domowych jest dużo, mało, czy nie ma wcale, nie zmienia to kompetencji osoby, która kończy szkołę” – przekonuje. I dodaje: „Dzieci muszą mieć trochę też czasu na odpoczynek. To jest prawo człowieka – odpocząć”. Jak to pogodzić z powszechnym doświadczeniem, które wskazuje, że ogromna większość dzieci jest bardzo słabo wykształcona, nie ma podstawowych wiadomości, nie rozumie tego, co się wokół dzieje? Odpowiedź jest prosta: dzieci i młodzież są przemęczone, ale nie pracami domowymi, lecz wielogodzinnym przesiadywaniem przed ekranem. Dodatkowy czas wykorzystają w większości nie na realizowanie własnych pasji, ale na zwiększenie dawki „eletronicznego narkotyku”.

W Szwecji władze wycofują ekrany z przedszkoli i młodszych klas. Wstrzymano narodową strategię cyfrowej edukacji, przywrócono drukowane podręczniki i egzaminy z użyciem ołówka i papieru. Według szwedzkiej minister szkolnictwa Lotty Edholm „polityka rządu ma na celu powrót do podstaw i przywrócenie szkoły opartej na wiedzy, w której kładzie się nacisk na podstawowe umiejętności, takie jak pisanie, czytanie oraz liczenie”. Cyfrowe pomoce będą wprowadzane dopiero w późniejszym wieku, gdy zamiast rozpraszać, będą wspierać uczniów. Za tym wszystkim kryje się teza, że środowisko pozbawione ekranów stwarza dzieciom lepsze warunki do rozwijania relacji oraz pomaga w koncentracji.

W Polsce na pracach domowych się nie skończy. „Zmniejszymy na początek zakres materiału z przedmiotów, które przez nauczycieli, ekspertów i uczniów są wskazywane jako najbardziej problematyczne. To m.in. fizyka, chemia, geografia, biologia, ale też historia czy język polski” – zapowiada Barbara Nowacka. Beztroska, z jaką traktuje się poziom nauczania, powinna martwić nas wszystkich. Żyjemy w świecie konkurencyjnym, w którym narody o słabych kompetencjach spychane są na margines. Uderzenie w historię i język polski przyniesie dalsze osłabienie naszego kodu kulturowego. Zamiast dobrze wykształconych, świadomych swojego dziedzictwa Polaków będziemy „eksportowali” na Zachód ludzi o jedynie podstawowych kwalifikacjach. I może o to właśnie chodzi?

Ale jest nadzieja. Z badania IBRIS wynika, że 50,9 proc. ankietowanych negatywnie oceniło likwidację prac domowych. Za zmianami opowiedziało się 43 proc. badanych. Większość Polaków rozumie więc, że to sięgnięcie po najprostsze rozwiązania i turbopopulizm, który odrzuca wszystko to, co wymaga wysiłku, pracy, mobilizacji. Tak naprawdę bowiem powinniśmy obciążenia uczniów roztropnie zwiększyć, zwłaszcza w sferze dziedzictwa kulturowego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest redaktorem naczelnym tygodnika „W Sieci”

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter