29 września
wtorek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tak umierają cywilizacje

Ocena: 2.56667
913

„W ten sposób umierają cywilizacje, a duch narodu zostaje zredukowany do zera. Ci, którzy przyjdą po nas, są w wielkim niebezpieczeństwie” – tak skomentował bp Bernard Ginoux z Montauban przyjęcie przez francuskie Zgromadzenie Narodowe projektu ustawy bioetycznej.

Przeciwko kontrowersyjnej ustawie od dawna protestowali francuscy katolicy, ruchy pro-life, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i francuski episkopat. „Nic dobrego nie przyniesie społeczeństwu stanowienie krótkowzrocznych i ideologicznych praw” – dodali jeszcze biskupi Francji. Doniesienia mediów skupiły się na tym, że ustawa bioetyczna przewiduje refundowane ze środków państwowych sztuczne zapłodnienie dla par lesbijskich i samotnych kobiet, ale mało kto podawał, że wprowadza ona również aborcję aż do momentu narodzin w przypadku odczuwania przez matkę stresu psychospołecznego, a także genetyczną modyfikację zarodków i produkcję organizmów ludzko-zwierzęcych…

Konsultacje w sprawie tego projektu ustawy został rozpoczęty przez rząd już w 2018 r., a brali w nim udział eksperci oraz przedstawiciele Kościoła. Abp Michel Aupetit, metropolita Paryża, który jest lekarzem, stwierdził, że z konsultacji „prawie nic” nie wynikło. A to dlatego, że konkluzje wielomiesięcznych konsultacji szły w innym kierunku, niżby sobie tego życzył rząd. Dlatego Zgromadzenie Narodowe przeprowadziło głosowanie nad projektem ustawy w pierwszą sobotę sierpnia o godz. 4 nad ranem, kiedy Francuzi wypoczywają na urlopie. Bano się bowiem masowych protestów, które już się z powodu planowanych zmian odbywały. Ugrupowanie prezydenta Emmanuela Macrona Republika Naprzód, które ma wymaganą większość w parlamencie, zrobiło wszystko, aby projekt ustawy przeforsować pomimo poprawek senatu, który nie zgodził się na początku tego roku na tak daleko idące manipulacje, oraz mimo sprzeciwu większości opinii publicznej. Teraz projekt ponownie trafi do senatu.

Od 1994 r. ustawy bioetyczne we Francji są „aktualizowane” co pięć lat, tak aby nadążały za tzw. postępem technologicznym. Tym razem zmiany w ustawodawstwie bioetycznym proponowane przez Republika Naprzód są tak makabryczne, że aż włos jeży się na głowie. Oprócz tych wyżej wspomnianych, które zostały przyjęte, ugrupowanie proponowało również zapłodnienie nasieniem po śmierci dawcy lub możliwość noszenia przez kobietę dziecka jej partnerki. Propozycje te zostały jednak odrzucone. Natomiast te zmiany, które zostały przyjęte, i to podstępnie – jak twierdzą członkowie Stowarzyszenia pro-life Alliance Vita – wprowadzają de facto aborcję na życzenie, uprzedmiotowienie dziecka, któremu na dodatek zostało odebrane prawo do posiadania ojca, oraz tworzenie ludzko-zwierzęcych chimer.

Według reprezentatywnego badania IFOP, tylko 1 proc. Francuzów uważa, że ten projekt ustawy jest w obecnym czasie sprawą priorytetową. Aż 71 proc. obywateli francuskich jest natomiast zdania, że powinien być on odłożony lub wręcz wycofany na rzecz palących problemów, takich jak kryzys gospodarczy, rosnące bezrobocie i masowe bankructwa przedsiębiorstw w związku z kryzysem wywołanym koronawirusem. W ubiegłym miesiącu francuscy parlamentarzyści sformułowali 44 zalecenia w dziedzinie gospodarczej, edukacyjnej, społecznej i kulturalnej, ażeby Francja mogła stawić czoła zagrożeniom, jakie niesie polityczny islam. Teraz i ten problem nie jest już priorytetem.

Okazuje się, że nic nie jest tak ważne dla budowania nowoczesnego państwa jak kwestie ideologiczne, które w coraz większej mierze przyczyniają się do upadku naszej cywilizacji.

Idziemy nr 33 (773), 16 sierpnia 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Wtorek, XXVI Tydzień zwykły
+ Święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie,
wszyscy słudzy, pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 7,9-10.13-14 lub Ap 12,7-12a; Ps 138,1-5; J 1,47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter