19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sprawiedliwi czy bierni?

Ocena: 4.9
849

Ważne rzeczy działy się wokół obchodów 80. rocznicy powstania w warszawskim getcie. Prezydent Niemiec mówił o winie jego rodaków, a nie, jak dotąd bywało, nazistów. Od naszego rządu otrzymał notę z wyliczeniem należnych nam reparacji, które zdaniem większości ekspertów nam się należą. Zostało to mocno skrytykowane przez „Gazetę Wyborczą”, która zżymała się też na reakcję premiera Morawieckiego po słowach prof. Barbary Engelking. Ta rocznica stała się bowiem okazją nie tyle do dyskusji, ile do wzajemnych oskarżeń dotyczących relacji między Polakami a Żydami. Pani profesor uznała, że – w uproszczeniu – sprawiedliwych Polaków było niewielu, większość nie myślała o niczym innym jak o wydawaniu Żydów, a Holokaust nie byłby możliwy, gdyby nie ciche przyzwolenie Polaków.

Już jakiś czas temu czytałem wypowiedź zachodniej dziennikarki, która stwierdziła, że gdyby Polacy chcieli kupować u Żydów w czasie wojny, to oni przeżyliby Zagładę. Jej niewiedza może ujdzie płazem, ale co z tymi, którzy wiedzę mają? Nawet jeśli uznamy, że to fakt, że sprawiedliwych było niewielu, aby uniknąć ahistoryczności, trzeba jasno powiedzieć, dlaczego. A choćby dlatego, że za najmniejszy akt pomocy Żydom groziła w Polsce kara śmierci! Tego nie było w żadnym innym kraju. Zatem heroiczność sprawiedliwych jest u nas wyjątkowa. A ta niby obojętność czy bierność reszty narodu to była jednak normalna postawa ochrony siebie i własnej rodziny przed śmiercią.

Nie ulega wątpliwości, że byli też szmalcownicy, ale na tle mas nie stanowili większości. Niemcy nie wybrali Polski na miejsce masowej kaźni z powodu antysemickich postaw Polaków, tylko dlatego, że u nas przed wojną mieszkała największa w Europie żydowska diaspora. Czyż wielu Żydów i ich małych dzieci nie przeżyło dzięki postawie licznych Polaków? Dzięki pomocy ludzi lewicy, jak Irena Sendlerowa. Ale i dzięki pomocy liderów przedwojennej endecji, jak Zofia Kossak-Szczucka, która w obliczu Zagłady zaapelowała właśnie o pomoc Żydom w imię katolickich wartości. To ona jako jedna z pierwszych dostrzegła tragizm losu polskich Żydów i zaczęła działać, już w 1942 r. tworząc słynną Żegotę! Podobnych przykładów można znaleźć wiele wśród zwykłych ludzi, jak choćby rodzina Ulmów z Podkarpacia, która we wrześniu będzie beatyfikowana, sióstr zakonnych, duchowieństwa czy naszych dyplomatów, jak np. ambasador Aleksander Ładoś.

Historia nie jest czarno-biała. Ale po latach bicia się w piersi już najwyższy czas, żeby docenić postawy wręcz heroiczne, a nie naginać historię na potrzeby bieżącej wojny politycznej. A my, krytykując innych, sami nie wiemy, jak byśmy się zachowali na ich miejscu.

Idziemy nr 21/2023

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter