20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Smartfon w plecaku

Ocena: 0
478

Gdy kilka lat temu wkroczyły telefony komórkowe, w pedagogice pojawił się nowy, specyficzny obszar zainteresowania. Był nim cyberbullying, czyli ‘cyberprzemoc’. Najczęściej wskazuje się, że jest to korzystanie „z technologii komunikacyjnych intencjonalnie (…) i czynienie szkody emocjonalnej adresowanej wobec innych. Ofiara takich aktów może nie być świadomą, kto jest agresorem, w połowie przypadków ofiara zna agresora”.

Gdy w pierwszej dekadzie XXI w. prof. Jacek Pyżalski podejmował badania na ten temat, głównym problemem były agresywne SMS-y. Czasem pojawiały się wzmianki dotyczące potajemnie zrobionych zdjęć, które nagle zostały wykorzystane, aby skompromitować daną osobę.

Z perspektywy rzeczywistości szkolnej doskonale pokazują to sceny z filmu „Coming of age” (w polskiej wersji „Szkoła uczuć”). Wizerunek głównej bohaterki filmu, córki lokalnego pastora, został złączony ze zdjęciem roznegliżowanej modelki; w produkcji potrzebna była tylko grupa osób oraz sala komputerowa. Dzisiaj cyberprzemoc może być dziełem zaledwie jednej osoby, która w ciągu paru minut jest w stanie dokonać „synchronizacji” zdjęć i udostępnić je na portalu społecznościowym.

Lekarstwem na cyberbullying nie jest z całą pewnością konfiskata telefonów. Odłączenie internetu również nie wchodzi w grę, wszak służy on często do bardzo pozytywnych działań. Papież Franciszek podkreśla, że żyjemy w czasach, w których niespodziewanie wyłonił się nam cyberkontynent i to w nim żyją coraz częściej nasze dzieci. Może stanowić niezwykle inspirującą płaszczyznę. Dla niedojrzałej osobowości jest on jednak przede wszystkim zagrożeniem, pojawiającym się w momencie, w którym rodzice godzą się, by o wychowaniu ich dzieci decydowali eksperci.

To właśnie wyobraźnia winna towarzyszyć rodzicom pakującym do dziecięcego plecaka telefon: Czy jest on naprawdę niezbędny? Czy wiem, co znajduje się w telefonie mojego dziecka? Kto wychowuje moje dziecko – nadal ja czy wirtualni znajomi?

Idziemy nr 36 (622), 3 września 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest doktorem socjologii prawa, wykładowcą akademickim oraz publicystą

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter