24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Słowacki punkt widzenia

Ocena: 0
3939
Na niemieckim rynku wydawniczym ukazało się właśnie tłumaczenie książki „Nadchodzą lwy” słowackiego polityka, byłego ministra spraw wewnętrznych, Vladimira Palki. W swojej publikacji Palko analizuje antropologiczną rewolucję, która zagraża wolności naszych niepodległych państw, tych na kontynencie zarówno europejskim, jak i amerykańskim. Odwołując się do własnych doświadczeń, Palko próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak to możliwe, że chrześcijanie, po kilkudziesięcioletniej walce z komunistyczną dyktaturą, znowu są prześladowani przez lewicową dyktaturę, która systematycznie opanowuje całe kontynenty. I jak, w imię wolności, właśnie wolność – niedawno odzyskana – jest niszczona.

Palko przypomina również, że po tym, jak komunistyczna ideologia została pogrzebana na Wschodzie, z całą mocą zmartwychwstała na Zachodzie, a na swoją siedzibę obrała sobie Brukselę. Jest to teza, z którą naturalnie można dyskutować. Vladimir Palko idzie jednak dalej. Apeluje mianowicie do chrześcijan, aby odczytywali znaki czasu i przeciwstawiali się szerzącej się kulturze śmierci. Jako Słowak, który na swojej skórze odczuł skutki panowania dyktatury, Palko próbuje przestrzec chrześcijan z Zachodu, którzy w swoim dobrobycie pozwalają się łatwo manipulować mediom. W rezultacie nie dostrzegają zagrożeń płynących z nowego totalitaryzmu. Sposób, w jaki można przeciwstawiać się nowej dyktaturze, Palko ukazuje w „10 przykazaniach”, które umieszcza na końcu książki. Warto je przytoczyć, chociażby dlatego, że nawet jeśli coraz większa liczba chrześcijan zaczyna zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji, to nie bardzo wie, jak powinna reagować i jak może się bronić.

1. Należy poznać prawdę, czyli stawić czoła faktom: na Zachodzie rozpoczęło się nowe prześladowanie chrześcijan, które różni się od komunizmu tym, że nie uciska chrześcijan, ale zmienia fundamentalne treści chrześcijańskie.

2. Należy czynić pokutę, czyli przyznać się do własnych słabości i nad nimi pracować, gdyż antropologiczna rewolucja wykorzystuje ludzkie słabości.

3. Należy mówić prawdę – nie wystarczy jedynie prawdę znać, ale trzeba, aby zwłaszcza politycy, dziennikarze i inni aktywni na polu społecznym głośno nazywali rzeczy po imieniu: że kultura śmierci zagraża społeczeństwu.

4. Należy przygotować się do męczeństwa, bo antropologiczna rewolucja niesie ze sobą nowe formy męczeństwa, jak niszczenie dobrego imienia czy medialna i społeczna izolacja ze względu na wyznawane poglądy.

5. Należy wyposażyć się w argumenty, aby umieć rzeczowo prowadzić dialog z retoryką antropologicznej rewolucji, wykazując jej błędy, zagrożenia, manipulacje.

6. Należy działać razem, czyli łączyć się w duże lobby, porzucając status samotnych wojowników, aby masowo reagować na globalną rewolucję antropologiczną.

7. Należy współpracować również z osobami o innych poglądach niż my sami – chodzi o to, aby nie zamykać się we własnym getcie, tylko kontaktować czy prowadzić projekty z innymi ludźmi dobrej woli, którzy choć nie są chrześcijanami, widzą w nowej dyktaturze zagrożenia; przy czym należy zawsze zachowywać własną tożsamość.

8. Należy tworzyć kulturę, to znaczy przekazywać chrześcijańskie wartości poprzez kulturę i sztukę, angażować się w tworzenie nowej kultury chrześcijańskiej, bezpośrednio jako artyści lub pośrednio jako osoby ją promujące.

9. Należy być specjalistami, zarówno w wykonywanym zawodzie, jak i w dziedzinach życia, w których uczestniczymy, bo tylko wtedy możemy mieć wpływ na kształtowanie państwa.

10. I w końcu – nie należy się lękać!

Podsumowując: Palko wzywa, aby wreszcie naprawdę poważnie potraktować słowa bł. Jana Pawła II.

Korzystałem z książki: Vladimir Palko „Die Löwen kommen”, Fe-medienverlag, 2014.

Stefan Meetschen
Autor jest dziennikarzem niemieckiego tygodnika Die Tagespost
Idziemy nr 14 (446), 6 kwietnia 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter