18 marca
niedziela
Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Słowacka lekcja

Ocena: 0
865

Spokojna, wręcz nudnawa Słowacja przeżywa poważny kryzys polityczny. Prezydent Andrej Kiska wzywa do rekonstrukcji rządu, premier Robert Fico odmawia. Przez kraj przetaczają się niewidziane tam od dawna demonstracje. To reakcja na zabójstwo 27-letniego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego przyjaciółki. Mało kto wątpi, że motyw zbrodni miał związek z zawodową działalnością ofiary. Kuciak zajmował się słowackimi biznesmenami; ostatnio m.in. badał, w jaki sposób unikają płacenia podatków. Niektóre pośrednie wątki wiodły do polityków rządzącej partii SMER i premiera Fica.

Tego typu zbrodnia mogłaby się oczywiście zdarzyć również w Polsce. W przeszłości w tajemniczych okolicznościach ginęli u nas dziennikarze, którzy weszli w drogę oligarchom (Jarosław Ziętara). Niedawno, w 2015 r., zamordowano dziennikarza z Mławy, 32-letniego Łukasza Masiaka. Nie były to jednak zdarzenia aż tak spektakularne jak to, co zdarzyło się na Słowacji: mówimy o śmierci dziennikarza piszącego o ludziach dotykających szczytów władzy, w kraju, który szczycił się stabilnością i obecnością w tzw. unijnym jądrze.

W tym kontekście przypomniała mi się rozmowa ze słowackim dziennikarzem, który kilka miesięcy temu podczas konferencji w siedzibie SDP z wyraźnym politowaniem ubolewał nad toczącą się w Polsce „zimną wojną domową”. Przesłanie było jasne: u nas wszystko jest bardziej cywilizowane, media są o niebo spokojniejsze i bardziej obiektywne, a politycy nie walczą na noże. I takie wrażenie rzeczywiście sprawia Słowacja, przynajmniej widziana z oddali. Tymczasem okazuje się, że tatrzańska idylla to tylko część obrazu.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 10 (648), 11 marca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 21 marca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest redaktorem naczelnym tygodnika „W Sieci”Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły