25 sierpnia
niedziela
Luizy, Ludwika, Józefa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Skazany na śmierć głodową

Ocena: 5
1094

Człowiek skazany na okrutną śmierć: osiem dni agonii bez pożywienia i bez wody. Gdzie się to stało? W hitlerowskich Niemczech? Nie! We Francji pod rządami prezydenta Emmanuela Macrona. Chodzi o Vincenta Lamberta, który po wypadku w 2008 r. znajdował się w tzw. stanie minimalnej świadomości. O odłączeniu go od pożywienia zadecydował sąd. Sprzeciwiali się temu jego rodzice. Żona Lamberta natomiast opowiadała się za takim rozwiązaniem.

Stan minimalnej świadomości nie jest stanem wegetatywnym, w którym nie ma żadnego kontaktu z chorym. Vincent otwierał i zamykał oczy, płakał, oddychał samodzielnie. Nie był podłączony do skomplikowanej aparatury podtrzymującej życie wegetatywne. Trzeba mu było podawać wodę i pożywienie. Sąd uznał jednak, że istnieją przesłanki, aby podjąć decyzję o skazaniu go na śmierć głodową. Jakie? Może takie, że nie ma szans na wyzdrowienie, a chory za dużo kosztuje państwo. To nie pierwszy przypadek, kiedy jakiś sąd decyduje wbrew woli rodziców, by pozbawić kogoś życia. Pamiętamy przypadek małego Alfiego Evansa.

Żyjemy w świecie, który z jednej strony dogmatycznie sprzeciwia się karze śmierci, a z drugiej czyni coraz to nowe wyłomy w sprawie ochrony życia. Mamy aborcję, wręcz świętowaną jako jedno z podstawowych praw człowieka, a także prawo do eutanazji, które w Holandii i Belgii dopuszcza eutanazję dzieci. Teraz obserwujemy proces oddawania decyzji o życiu lub śmierci chorych w ręce sądów, przy lekceważeniu woli rodziców. Prawdopodobnie nie zdajemy sobie sprawy z wagi tego, co się stało.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 29 (718), 21 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 4 sierpnia 2019 r.

Idziemy nr 29 (718), 21 lipca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie
dkowalczyk@jezuici.pl

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 sierpnia

"Są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi."

Dziś w Kościele: niedziela XXI tygodnia zwykłego 
+ Wspomnienie bł. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Iz 66,18–21, Ps 117, Hbr 12,5–7.11–13, Łk 13, 22–30
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -