29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Skąd biorą się dzieci?

Ocena: 0
2442
Kilka miesięcy temu grano w Polsce film „Wykapany ojciec”. Anonimowy dawca nasienia dowiaduje się, że spłodził 533 dzieci. Jego dorośli już potomkowie wnoszą petycję do banku nasienia o ujawnienie danych ojca… Producenci określili ten film jako komedia/dramat. Rzeczywiście, i śmieszno, i straszno. Ale gdy sytuację przełoży się na rzeczywistość, to już bardziej straszno niż śmieszno.

Ministerstwo Zdrowia oddało właśnie do konsultacji społecznych projekt ustawy o in vitro. Wątpliwości budzi w nim prawie wszystko. Począwszy od możliwości ujawnienia danych osobowych dawcy nasienia matce i dziecku. Z jednej strony, możliwość poznania biologicznych rodziców jest jednym z fundamentalnych praw człowieka. Z drugiej jednak, jest to krok do roszczeń alimentacyjnych lub dziedzicznych zarówno dziecka w stosunku do ojca, jak i ojca w stosunku do zmarłego dziecka (sprawy spadkowe). Te kwestie powinno przecież regulować prawo rodzinne, a nie ustawa z kręgu medycznego. W zeszłym roku w Niemczech sąd przyznał dorosłej kobiecie poczętej metodą in vitro prawo do poznania biologicznego ojca, obnażając krótkowzroczność tamtejszej ustawy – czy nasi ustawodawcy muszą się przekonać o tym na własnej skórze, pardon: na skórze swoich obywateli?

Niepokojący jest także zapis, że z jednego dawcy nasienia może urodzić się maksymalnie dziesięcioro dzieci – by nie dopuścić do tego, że dzieci te w przyszłości się zwiążą i będą miały kolejne dzieci, u których ryzyko obciążeń genetycznych jest duże. Czy jednak i przy dziesięciorgu dzieci z tego samego ojca, które teoretycznie go nie znają, nie jest to możliwe? Jak przekonuje poseł Jacek Żalek w rozmowie dla naszego tygodnika: jeśli omija się naturę, wpada się w pułapki. O ile kazirodztwo jest niedopuszczalne, o tyle w przypadku dzieci z in vitro nie mamy nad tym kontroli. Te same środowiska, które sprzeciwiają się żywności genetycznie modyfikowanej, optują za in vitro, które jest przecież ingerencją genetyczną.

Niepłodność jest chorobą cywilizacyjną. Wydaje się, że nasz rząd – zamiast leczyć, przygotowuje grunt pod nową rzeczywistość. Po pierwsze, in vitro to nie leczenie. Po drugie, skoro choroba cywilizacyjna, to należałoby usunąć przyczyny cywilizacyjne, do których należą: antykoncepcja hormonalna, stres o utrzymanie rodziny, o utrzymanie pracy po urodzeniu dziecka, o pracę w ogóle. A czym się zajmuje rząd? Podaje na tacy in vitro z adnotacją, że zabiegowi może się poddać każdy: i samotna mama, i wszystkie „osoby, które pozostają ze sobą w pożyciu”. W darmowym podręczniku nauczy dzieci o alternatywnych formach rodziny, i załatwione.

Teraz projekt ustawy jest w konsultacjach społecznych. Dużo zależy od opinii publicznej. Ta niestety podatna jest na propagandę, że in vitro to jedyna droga wyjścia z bezpłodności. Ale spokojnie. Kiedyś też daliśmy sobie wmówić, że aborcja to tylko zabieg na brzuchu. Jednak od kiedy dostępne są badania USG i mieszkańca tego brzucha można podglądać, od kiedy ujawniane są zdjęcia z aborcji, poglądy się zmieniły: 75 proc. społeczeństwa jest jej przeciwna.

Irlandzki prof. Phil C. Boyle przyjął w swojej klinice 98 par po nieudanym zabiegu in vitro. Aż 75 spośród nich doczekało się dziecka metodą naprotechnologii. Koszt na parę: 1 tys. euro. Czas oczekiwania: dwa, trzy lata. Długo? Rodzicielstwo prędzej czy później pokaże, jak potrzebna jest cierpliwość. I w sposób piękny można odpowiedzieć wtedy dziecku na pytanie: „Mamusiu, tatusiu, skąd się wziąłem?”.

Monika Odrobińska
Idziemy nr 30 (462), 27 lipca 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter