24 maja
piątek
Joanny, Zuzanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rezurekcja racjonalistycznie

Ocena: 4.95
1181

Ktoś napisał na murze: „Nie będzie tego roku Wielkiej Nocy. Odnaleziono ciało Jezusa”.

Rzeczywiście, pusty grób jest jednym z „dowodów” zmartwychwstania. Napisałem „dowodów” w cudzysłowie, bo sam pusty grób niczego jeszcze nie dowodzi. Wszak już Maria Magdalena, która zobaczyła kamień odsunięty od grobu, mówi do apostołów: „Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono” (J 20,2).

Z drugiej strony z czysto teologicznego punktu widzenia obecność ciała w grobie nie musiała zaprzeczać zmartwychwstaniu. Wszak w wierze w zmartwychwstanie nie chodzi o reanimację ciała, czy też szczątków, doczesnych prochów, ale o nowe ciało, które św. Paweł nazywa niebieskim, duchowym, chwalebnym (zob. 1Kor 15,35nn). Mogli jednak tego nie wiedzieć apostołowie i im współcześni, stąd pusty grób był znakiem niezbędnym, by uwierzyli w zmartwychwstanie. Choć najważniejsze w całej historii były spotkania ze Zmartwychwstałym. To te spotkania, a potem dar Ducha Świętego, uczyniły z zalęknionych uczniów odważnych apostołów.

Tym niemniej pusty grób był przedmiotem różnych dociekań, również ze strony tzw. racjonalistów, którzy próbowali wykazać, że żadnego zmartwychwstania nie było. Przy czym rozróżniam „racjonalistyczny” od „racjonalnego”. To, co racjonalne, jest zgodne, a przynajmniej niesprzeczne, z rozumem, natomiast to, co racjonalistyczne, jest manipulowaniem rozumnością, naginaniem rozumowania do jakiegoś w gruncie rzeczy emocjonalnego przekonania. Racjonalistyczni próbowali być arcykapłani, którzy przykazali żołnierzom: „Rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdyśmy spali” (Mat 28,23). Ewangelista Mateusz dodaje: „I tak rozniosła się ta pogłoska między Żydami i trwa aż do dnia dzisiejszego” (Mt 28,15).

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 16 (705), 21 kwietnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 5 maja 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie
dkowalczyk@jezuici.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 maja

"To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali."

Dziś w Kościele: piątek V tygodnia Wielkanocy
+ wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 15,22-31; Ps 57 (56),8 i 10.11-12; J 15,12-17
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -