19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rewolucja na wyspach

Ocena: 4.5
1223

Rewolucja obyczajowa i walka z religią trwa w Wielkiej Brytanii i Irlandii już od dobrych kilku lat. I co ciekawe, nie zatrzymała jej nawet pandemia, która przecież zdezorganizowała życie gospodarcze i polityczne wielu państw.

Okazuje się jednak, że sprawy ideologiczne pozostają w agendzie rządzących nadal na pierwszym miejscu. Jak podał „Irish Times”, irlandzkie ministerstwo edukacji przygotowało właśnie reformę, według której ponad 200 państwowych szkół ponadpodstawowych zacznie wycofywać symbole katolickie i obowiązkowe Msze św., tak aby szkoły stały się „wielowyznaniowe” i nie faworyzowały wartości katolickich czy chrześcijańskich. A to oznacza również usuwanie symboli ze szkół katolickich, z których większość podlega ministerstwu.

Według najnowszego badania Faith Survey z 2016 r. nieco ponad 78 proc. ludności Irlandii określa się jako katolicy. Nie przeszkadza to jednak rządowi otwarcie walczyć z religią katolicką. Z kolei 5 października Narodowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego ogłosił zawieszenie kultu publicznego z powodu nowej fali zachorowań na koronawirusa i przeniesienie wszystkich nabożeństw religijnych do sieci.

Jest to na razie jedyny kraj w Europie z tak restrykcyjnymi sankcjami dla Kościoła katolickiego, co też wywołało protest pośród irlandzkich biskupów. Czterech irlandzkich arcybiskupów napisało w liście do premiera, że „Msze św. nie są zwykłym zgromadzeniem ludzi, ale głębokim wyrazem tego, kim jesteśmy jako Kościół”, oraz dodało, że są gotowi przestrzegać wszelkich norm sanitarnych. Czy to wystarczy, aby rząd pozwolił na przywrócenie Mszy św. z udziałem wiernych? Być może. Podobna sytuacja miała miejsce na Słowacji, gdzie biskupi zaapelowali do rządu w Bratysławie o cofnięcie powszechnego zakazu odprawiania Mszy św. z ludem i obecnie możliwe jest uczestnictwo sześciu wiernych. „Wspólne sprawowanie Mszy św. i sakramentów – nawet w ograniczony sposób – jest w samym sercu tego, co oznacza dla nas bycie wspólnotą chrześcijańską” – napisali z kolei arcybiskupi irlandzcy. Chodzi o to, że nawet jeśli we Mszy św. może uczestniczyć niewielka liczba osób, to nadal istnieje namacalna wspólnota Kościoła.

Ale idźmy dalej. Kilka dni temu, tym razem w Szkocji, zaproponowano projekt nowej ustawy o przestępstwach z nienawiści w porządku publicznym. Według projektu także posiadanie materiałów podżegających do nienawiści będzie karane, co „może sprawić, że materiały, takie jak Biblia, Katechizm Kościoła Katolickiego i inne teksty religijne, zostaną uznane za podżegające zgodnie z nowymi przepisami”, stwierdzili biskupi szkoccy. Z kolei w Anglii od września 2021 r. w szkołach średnich będzie obowiązkowe nauczanie o związkach i seksualności osób LGBT, natomiast szkoły podstawowe mają obowiązek wprowadzić „Naukę o związkach”. Do tej pory edukacja seksualna była w brytyjskich szkołach dobrowolna. Coraz więcej mówi się też w Wielkiej Brytanii o tym, że również szkoły katolickie nie powinny mieć dłużej możliwości prowadzenia nauczania z poszanowaniem zasad wiary.

Wszystko wskazuje na to, że Kościołowi katolickiemu będzie się żyło na Wyspach coraz ciężej i same protesty hierarchów nie wystarczą, jeśli nie włączą się do nich oddolne inicjatywy wiernych katolików.

Idziemy nr 43 (783), 25 października 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter