19 września
czwartek
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Religia i polityka

Ocena: 4.9
690

Jako kleryk współpracujący z Redakcją Programów Katolickich Polskiego Radia robiłem kiedyś sondę „Czy Kościół miesza się do polityki?”. Pamiętam pewne małżeństwo, które o to zapytałem, kiedy zmierzali na niedzielną mszę do sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Mężczyzna władczo kazał żonie wejść do świątyni, a sam się zatrzymał, aby odpowiedzieć na pytanie. Stwierdził mniej więcej tak: „Proszę pana, ja wobec tego tutaj kościoła nic nie mam. Tu jest w porządku. Ale na przykład u mojego szwagra na wsi nie jest dobrze. Dogmaty nie mogą tyle kosztować…”. Zapytany, o jakie dogmaty chodzi, odparł: „Weźmy na przykład dogmat chrztu, ślubu i pogrzebu…”. Nie pytałem już, jaki ma to związek z kwestią stosunku Kościoła do polityki. Rozumiem, że polityka skojarzyła się z pieniędzmi, a pieniądze z „dogmatami”, które za dużo kosztują.

Dziś różni przedstawiciele Kościoła uważają za stosowne, by podkreślać, że Kościół nie chce uprawiać polityki. Przy czym cytują Kodeks Prawa Kanonicznego: „Duchowni nie mogą brać czynnego udziału w partiach politycznych ani w kierowaniu związkami zawodowymi, chyba że – zdaniem kompetentnej władzy kościelnej – będzie wymagała tego obrona praw Kościoła lub rozwój dobra wspólnego” (kan. 287, § 2). Trzeba jednak zauważyć, że jest to „samoograniczenie się” Kościoła, a nie prawo, które mogłoby zostać narzucone duchownym z zewnątrz. Duchowni są bowiem pełnoprawnymi obywatelami swoich państw. Ponadto, owo samoograniczenie dotyczy działalności ściśle partyjnej i kierowania związkami zawodowymi, a nie jakiegokolwiek zaangażowania, które ma wymiar polityczny. Religia i polityka są bowiem związane i takimi pozostaną. W naturze i historii człowieka nie da się odseparować tych dwóch wymiarów.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 36 (725), 8 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 23 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie
dkowalczyk@jezuici.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 września

"Łaska i miłosierdzie nad Jego wybranymi i nad świętymi Jego opatrzność"

Dziś w Kościele: środa, XXIV tydzień zwykły
+ święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 4,7-15, Ps 148, Łk 2,41-52
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - do końca lata zapraszamy do przeglądu filmów SalveNET prezentowanych podczas minionych wakacji.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -