20 sierpnia
niedziela
Bernarda, Samuela, Sobieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Recepta z sumieniem

Ocena: 0
123

Na początku czerwca tego roku do sejmu został zgłoszony projekt ustawy, w którym środowisko katolickich farmaceutów zwróciło uwagę na konieczność uregulowania tematu aptekarskiej klauzuli sumienia. Jak zaznaczyła dr Małgorzata Prusak, „uważamy, że konstytucja chroni wolność farmaceutów tak samo jak lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy mają obecnie prawo korzystać z klauzuli sumienia”. Dr Prusak już kilka lat temu zainicjowała w Polsce pierwszą publiczną debatę na ten temat. Zbierane były podpisy pod apelem popierającym postulat katolickich pracowników aptek i co pewien czas przedstawiano propozycje ustaw. Farmaceuci mieli mieć zagwarantowane prawo do odmowy wydania preparatu jako działania naruszającego kluczowe dla nich wartości.

Dzisiaj temat ma jeszcze inną wymowę. Gdy kilka tygodni temu minister zdrowia ogłaszał – wśród protestów – zmianę prawa farmaceutycznego (mowa o reformie „Apteka dla aptekarza”), weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi preparaty antykoncepcyjne ellaOne powróciły na listę środków, których wykup możliwy jest wyłącznie na receptę. Szybko się okazało, że zwolennicy ellaOne zaczęli się obawiać nie tylko lekarzy powołujących się na sumienie, ale również pracowników aptek. Zawołano, że oni „bezprawnie korzystają z klauzuli”!

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 33 (619), 13 sierpnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 23 sierpnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest doktorem socjologii prawa, wykładowcą akademickim oraz publicystąSALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły