28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Radykalizm w internecie

Ocena: 0
1419

Po w miarę spokojnych mistrzostwach Europy w piłce nożnej Francja znowu wstrzymała oddech: sprawił to zamach terrorystyczny w Nicei. Nadal trwają spekulacje co do podłoża – terrorystycznego bądź psychicznego – ataku. Policja twierdzi jednak, że zamachowiec bardzo szybko się zradykalizował jako islamista. Wcześniej nie wykazywał zainteresowań radykalnym islamem, we Francji mieszkał od dłuższego czasu i  miał francuskie obywatelstwo.

Na możliwość radykalizacji wyznających islam obywateli państw europejskich zwrócił uwagę kilka dni przed zamachem niemiecki polityk z CDU, pochodzący z Turcji i wyznający islam Ismail Tipi. Od lat angażuje się w zwalczanie radykalizmu islamskiego w Niemczech. Tuż przed masakrą w Nicei zwracał uwagę na rozprzestrzenianie ideologii ISIS przez Facebook. Tipi obarcza głównie ten serwis społecznościowy odpowiedzialnością za radykalizację muzułmanów. Facebook jest bowiem platformą dla „kaznodziejów nienawiści”, jak zwie się islamskich duchownych wzywających do zabijania niewiernych.

Znani ze swojego radykalizmu i wzywania do świętej wojny islamscy duchowni mają oficjalne strony na Facebooku, a odwiedzają je i lajkują tysiące fanów. Kiedy młodzi ludzie trafiają na taką zalegalizowaną i zweryfikowaną stronę, tzw. fanpage, wierzą we wszystko co na niej znajdą – twierdzi Tipi. Dlatego w ubiegłym roku polityk skierował w tej sprawie specjalny list do założyciela Facebooka, Marka Zuckerberga, ażeby konta salafitów zostały zablokowane. Do tej pory jednak one funkcjonują, podczas gdy ostatnio w Niemczech zaczyna się blokować konta facebookowe tych, którzy ośmielają się islam krytykować… Ismail Tipi sam się o tym przekonał, kiedy na swoim koncie zamieścił zdjęcie jednego z popularnych „kaznodziejów nienawiści” z ostrzeżeniem przed jego wypowiedziami – konto polityka zostało natychmiast zablokowane. W Niemczech zajmuje się blokowaniem kont na Facebooku specjalnie powołana do tego komisja, która bada, czy wpisy nie zawierają mowy nienawiści. Paradoksalnie, w praktyce widać już, że działa to tylko w jedną stronę. Jak zwykle wbrew logice wygrywa poprawność polityczna, która w konsekwencji może prowadzić do takich zdarzeń jak w Nicei.

Do końca nie wiadomo, czy zamachowiec z Nicei zradykalizował się za pomocą serwisów społecznościowych, ale trudno nie zauważyć możliwości, jakie oferują one zglobalizowanemu ruchowi terrorystycznemu. Po wydarzeniach w Nicei do wypowiedzi Ismaila Tipiego o islamie dołączył – jako pierwszy z niemieckich hierarchów – bp Stefan Oster, metropolita Passawy. Na swojej stronie internetowej napisał wezwanie do pokojowych muzułmanów, ażeby wreszcie razem „powstali przeciwko temu szaleństwu”. Ażeby „wyszli z ukrycia” i potępili wszystko co wiąże się z radykalizmem islamskim, jak pogarda dla innowierców, lekceważenie kobiet i prawo szariatu. Do tego bp Oster przywołuje dyskryminację chrześcijan i osób innych wyznań, jakiej doznają oni ze strony muzułmanów w ośrodkach dla uchodźców. To pierwsze tak mocne słowa niemieckiego hierarchy przyznające, że Europa sama nie daje sobie rady ze zradykalizowanymi wyznawcami islamu.

Zamach z Nicei, ale również sprzed kilku miesięcy z Brukseli, pokazują, że nie chodzi tylko o islamskich radykałów, którzy dopiero co do Europy przybyli wraz z falą uchodźców. Są to również obywatele Unii Europejskiej przebywający w Europie od wielu lat bądź tutaj już urodzeni, którzy jednak w krótkim czasie zradykalizowali się najczęściej właśnie dzięki internetowi. Postępkom takich zamachowców jest trudniej przeciwdziałać, dlatego chyba rzeczywiście nadzieja pozostaje jedynie w pomocy ze strony pokojowych lub umiarkowanych wyznawców ich religii. Na razie pozostaje to jednak w sferze pobożnych życzeń. A atmosfera w Europie staje się z dnia na dzień coraz bardziej napięta.

Stefan Meetschen
Autor jest dziennikarzem niemieckiego tygodnika
Die Tagespost
Idziemy nr 30 (564), 24 lipca 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter