28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prosta droga

Ocena: 0
2859
Dzisiaj mówi się o nim, że był najodważniejszym dziennikarzem, jakiego miały Niemcy. I bynajmniej nie dlatego odważnym, że kontestującym tradycyjne wartości, ale dlatego, że walczącym na piśmie o prawdę, bez względu na cenę, jaką przyszło mu za to zapłacić. Dokładnie przed osiemdziesięciu laty, 30 czerwca 1934 r. w KL Dachau, Fritz Gerlich został zamordowany przez nazistów. A więc na pięć lat przed wybuchem II wojny światowej.

Pamięć o tym – przez całe lata zapomnianym – katolickim dziennikarzu obecnie odżywa za sprawą wojennych rocznic. Jego postać przypomina nie tylko kolegom po fachu, że wiara zobowiązuje nas do szukania prawdy i jej obrony. Gerlich zwykł przy tym mawiać: „Najgorsze, co możemy zrobić, to nic nie robić”. Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny tego odważnego dziennikarza, ale jego droga życiowa wcale nie była taka prosta. Z pewnością nie był on świętym z urodzenia, jeśli taki w ogóle istnieje.

Przyszedł na świat w 1883 r. w Szczecinie w rodzinie kalwińskiej i dopiero na studia przeniósł się do Monachium, gdzie uzyskał doktorat z historii. Już za młodych lat angażował się w politykę partii przeciwstawiających się socjalizmowi i bolszewizmowi. Nadmiar pracy i stresów rekompensował alkoholem i innymi używkami. Miał bardzo silne poczucie patriotyzmu, dopóki nie zorientował się – zresztą bardzo wcześnie w porównaniu z innymi – że narodowy socjalizm jest ogromnym zagrożeniem. A było to już w latach 20.! Gerlich, śledząc przemówienia Hitlera, szybko zdał sobie sprawę, że program narodowych socjalistów jest nie do pogodzenia ani z chrześcijaństwem, ani z humanizmem. Aby móc bardziej aktywnie przestrzegać innych przed zagrożeniem, jakim był w jego mniemaniu Hitler, założył wraz ze znajomym księdzem własną gazetę „Prosta Droga”, która otwarcie krytykowała politykę NSDAP. Jej nakład szybko wzrósł do ponad stu tysięcy egzemplarzy.

W tym samym czasie dziennikarz spotkał się z niemiecką mistyczką żyjącą w Bawarii, obecnie sługą Bożą Teresą Neumann. To spotkanie zaowocowało jego przejściem na katolicyzm, uwolnieniem od wszystkich nałogów i jeszcze bardziej utwierdziło w nim pragnienie kontynuowania chrześcijańskiego oporu wobec ducha czasów. Artykuły Fritza Gerlicha, demaskujące prawdziwe zamiary Hitlera przedrukowywane były przez inne gazety w nakładach sięgających dwóch milionów. W 1931 r. Hitler osobiście odwiedził go w redakcji pisma, aby nakłonić go do zmiany kursu. Na próżno. Gerlich wiedział, co mu grozi, jeśli będzie kontynuował linię oporu swojej gazety. Jego współpracownicy przygotowali mu nawet plan ucieczki z Niemiec, ale on odmówił. Chciał służyć prawdzie do końca.

Zaraz po przejęciu władzy przez Hitlera w 1933 r., redakcja jego pisma została zamknięta, a on sam aresztowany. Następne 15 miesięcy spędził w areszcie, gdzie był poddawany nieustannym torturom. Wielokrotnie przesłuchujący go podawali mu pistolet i namawiali, aby sam się zastrzelił, on jednak zawsze odmawiał mówiąc: „Jestem katolikiem”. W czerwcu 1934 r. został przewieziony do KL Dachau, gdzie działał już obóz dla przeciwników narodowego socjalizmu, wśród których ogromną liczbę stanowili katoliccy duchowni. Zaraz po przyjeździe został zastrzelony przez SS-mana.

Jeśli popatrzymy z perspektywy wierności Gerlicha wobec wyznawanych wartości, tytuł wydawanej przez niego gazety „Prosta droga” – wyraźnie opisuje jego życie. I choć dzisiaj mamy inne czasy to główne wyzwanie, przed jakim stoją dziennikarze – ale też osoby innej profesji – pozostaje to samo: pozostać wiernym prawdzie. Będąc przygotowanym na to, że nie obejdzie się bez zapłacenia za to takiej, czy innej ceny.

Stefan Meetschen
Autor jest dziennikarzem niemieckiego tygodnika die Tagespost
Idziemy nr 24 (456), 15 czerwca 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter