24 maja
piątek
Joanny, Zuzanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prawa po francusku

Ocena: 5
1284

Tegoroczna Wielkanoc nie dla wszystkich będzie radosna i spokojna. Jak zresztą co roku. Zazwyczaj jednak najbardziej niebezpieczne święta były udziałem chrześcijan w takich państwach jak Pakistan, Indie czy kraje afrykańskie, gdzie podczas świątecznych Mszy napada się na kościoły, dewastuje je oraz zabija i rani wiernych.

Tymczasem w ostatnich miesiącach masowe napady na kościoły miały miejsce w Europie, szczególnie we Francji. Na przełomie roku kilkunastu wiernych, w tym pięciu zakonników, zostało rannych w wyniku napadu na kościół w Wiedniu, jednak najwięcej napadów z rabunkiem i dewastacją, a nieraz ranieniem osób, było we Francji. Francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych podało, że w samym 2018 r. odnotowano 1063 antychrześcijańskie przestępstwa, co stanowiło 80 proc. wszystkich przestępstw dokonanych na budynkach sakralnych w tym kraju. To wzrost z 878 napadów w 2017 r. Dla porównania: przestępstw dokonanych w synagogach było w ubiegłym roku sto. Nie inaczej jest w tym roku.

Każdego dnia zostają zbezczeszczone dwa kościoły chrześcijańskie. Niemiecka gazeta „Welt am Sonntag” podała, że katoliccy księża we Francji odczuwają falę chrystianofobii, jednak nikt nie mówi o tym głośno. Księża ci czują, że żyją w świecie, z którego chrześcijaństwo zostało usunięte, a które przecież przez stulecia kształtowało cały kontynent. Olivier Ribadeau Dumas, rzecznik Konferencji Episkopatu Francji, napisał na Twitterze: „Nigdy nie przyzwyczaimy się do faktu, że te miejsca pokoju są celem takiej przemocy”. Pośród zdewastowanych i zbezczeszczonych kościołów znajduje się m.in. kościół Saint Sulpice w Paryżu, drugi co do wielkości w stolicy, w którym został podłożony ogień w niedzielę zaraz po Mszy Świętej o godz. 12. W Strasburgu został zdewastowany kościół św. Ludwika, z kolei w kościele Notre-Dame-des-Enfants w Nîmes zostało zniszczone tabernakulum i zbezczeszczono Hostie.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 16 (705), 21 kwietnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 5 maja 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 maja

"To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali."

Dziś w Kościele: piątek V tygodnia Wielkanocy
+ wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 15,22-31; Ps 57 (56),8 i 10.11-12; J 15,12-17
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -