28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pozbawieni głosu

Ocena: 4.1
806

Nie wszyscy pewnie wiedzą, że jakiś czas temu pobiliśmy rekord świata. 65,3 mln, czyli prawie jeden procent mieszkańców naszej planety to uchodźcy – wynika z opublikowanych w połowie ubiegłego roku danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). To mniej więcej tak, jakby ktoś siłą przesiedlił całą Francję czy Wielką Brytanię.

Wśród wspomnianych ponad 65 mln prawie 41 mln to uchodźcy wewnętrzni, czyli tacy, którzy przed wojną, przemocą i prześladowaniami schronili się w bezpieczniejszych regionach własnego kraju. Pozostałe ponad 25 mln to osoby posiadające azyl w innych państwach bądź właśnie się o niego ubiegające. Najwięcej uchodźców pochodzi oczywiście z Syrii, z której uciekło 4,9 mln obywateli. Drugi na liście jest Afganistan – opuściło go 2,7 mln osób. A trzecia Somalia – 1,1 mln.

Dane UNHCR wskazują również, że ponad połowę światowej populacji uchodźców stanowią dzieci. A wiele z nich jest oddzielonych od rodziców.

Są dzieci, które straciły wszystko. Bliskich, dom, znane im środowisko. Szansę na spokojną przyszłość we własnym kraju. Dzieci, którym zostały rany fizyczne. A w pamięci straszne obrazy wojny. I dawne życie, które jest tylko powoli zacierającym się wspomnieniem.

Są dzieci, które przyszły na świat w obozach dla uchodźców i nigdy nie widziały innego, normalnego życia. Albo takie, które są zbyt małe, żeby je pamiętać. Nie żyły w normalnym mieście, nie chodzą do normalnej szkoły (jeśli w ogóle uczą się w jakiejkolwiek), nie widziały rodziców czy sąsiadów najzwyczajniej w świecie idących do pracy. Kiedy i gdzie nauczą się normalnego życia?

Są też dzieci zranione i wykorzystywane. Takie, po których ślad zaginął. I których nikt nie szuka. „Niepełnoletni często ostatecznie lądują na najniższych poziomach ludzkiej degradacji, gdzie bezprawie i przemoc wypalają przyszłość wielu niewinnych ludzi” – pisze o ich sytuacji papież Franciszek w orędziu na 103. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który już jutro obchodzony będzie w Kościele powszechnym. W tym roku towarzyszy mu hasło „Imigranci niepełnoletni, bezbronni i pozbawieni głosu”.

Ojciec Święty przypomina, że dzieci to najbardziej potrzebująca naszej pomocy grupa uchodźców. I ta, która najciszej upomina się o swoje prawa. „Dzieci i ryby głosu nie mają” – mówi nie najmądrzejsze porzekadło. W tym przypadku jest jednak boleśnie prawdziwe. Musimy bić na alarm. Bo inaczej będziemy bić tylko kolejne niechlubne rekordy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter