30 maja
sobota
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powyborcza mapa Europy

Ocena: 4.65
1049

Choć nagłówki zachodnich gazet z uporem maniaka głosiły po wyborach do Parlamentu Europejskiego, że „nie nastąpił skręt w prawo”, bądź że „spodziewany skręt w prawo został uniknięty”, to rzeczywistość jest jednak nieco inna. To zresztą już nagminne, że współczesne media głównego nurtu nie opisują sytuacji, ale ją kreują, manipulując przekazem. W europejskich nagłówkach są dwa zafałszowania. Po pierwsze – w większej części Europy wygrała prawica, po drugie – dlaczego wygrana prawicy miałaby być taka straszna dla obywateli, że trzeba tak bardzo lękać się jej zwycięstwa? Otóż partie prawicowe zwyciężyły m.in. w Polsce, Niemczech, Austrii, Francji, we Włoszech, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i Szwecji. Ogólnie Europejska Partia Ludowa, czyli chrześcijańscy demokraci, otrzymali najwięcej, bo 179 mandatów do Parlamentu Europejskiego; konserwatyści (do których należą europosłowie PiS) – 60. Przy czym liczba mandatów i pierwszych, i drugich zmniejszyła się w stosunku do poprzednich wyborów. Ogromny wzrost odnotowała natomiast frakcja Europa Narodów i Wolności oraz mniejszy Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej – najbardziej sceptyczne wobec Unii – które zdobyły odpowiednio 58 i 56 mandatów.

W Niemczech najlepszy wynik zdobyła CDU/CSU (28 proc.), porażkę ponieśli socjaldemokraci (15,5 proc.), których zdeklasowali Zieloni (22 proc.) – to była największa niespodzianka na mapie wyborczej Niemiec. Przy czym bardzo dobry wynik zyskała również Alternatywa dla Niemiec (11 proc.). We Francji wygrało „skrajnie prawicowe” – używając języka wiodących mediów – Zgromadzenie Narodowe Marie Le Pen (23,5 proc.), które pokonało partię Emmanuela Macrona (22,5 proc.). Z kolei w Austrii zwyciężyła Konserwatywna Austriacka Partia Ludowa (34,9 proc.), która pokonała Partię Wolności konserwatywnego Sebastiana Kurza, w tej chwili byłego już kanclerza – po tym, jak parlament przegłosował wotum nieufności dla rządu w wyniku afery, w którą zaplątany był krótko przed wyborami wicekanclerz Austrii.

Jednak najwięcej „kontrowersji” w zachodnich mediach wywołały wyniki z włoskiego podwórka, gdzie wybory wygrała Liga Matteo Salviniego, polityka prawdziwie znienawidzonego przez media, ale także niektórych włoskich duchownych i lewicowych katolików. Salvini, piastujący urząd ministra spraw wewnętrznych, uchodzi dla jednych i drugich za populistę wykorzystującego bardzo złe nastroje społeczne i tradycyjną religijność Włochów dla forsowania swojej polityki. W czasie wieców wyborczych trzyma w ręku Różaniec lub krzyż, odwołuje się do korzeni chrześcijańskich, a przed wyborami na placu katedralnym w Mediolanie zawierzył Włochy Niepokalanemu Sercu Maryi. Spotkała go za to ostra krytyka nie tylko ze strony polityków i mediów, ale również niektórych włoskich biskupów. To zresztą nie pierwszy raz, kiedy odwoływanie się do religii przez polityka interpretowane jest jako czysty populizm. Tak samo miało miejsce w przypadku Orbana, Kaczyńskiego, Le Pen, a teraz również prezydenta Brazylii, który kilka dni temu zawierzył swój kraj Matce Bożej. W obronie Salviniego stanął kard. Gerhard Müller, który stwierdził: „Wolę tych, którzy chcą mówić o chrześcijańskich tradycjach, od tych, którzy chcą je usunąć”.

Zachodnie media pocieszają się, że po ostatnich wyborach Europa nie została przejęta przez populistów i że Unią wciąż „można zarządzać”. Nie chcą lub nie mogą dostrzec tego, że nieufność wobec poczynań Unii Europejskiej rośnie, a wyborcy – którzy w ostatnich wyborach poszli w rekordowej liczbie do urn, bo w ponad 50 proc. w skali Unii – są zmęczeni ideologicznymi wynalazkami i pragną powrotu do normalności, którą obiecuje im prawica.

 

Idziemy nr 23 (712), 9 czerwca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Sobota, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika albo wspomnienie św. Zdzisławy
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 28,16-20.30-31; Ps 11,4.5 i 7; J 21,20-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter