29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powrót Ostrzegi

Ocena: 4.1
824

Abraham Ostrzega (1889-1942) był rzeźbiarzem, choć może dziś niektórzy powiedzieliby, że kamieniarzem. Zadebiutował w „Zachęcie”, w 1910 roku, ale większość jego dzieł stanowią modernistyczne – ówcześnie niełatwe do zaakceptowania przez wyznawców judaizmu – nagrobki na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie. One przetrwały, ich autor zginął w Treblince. Grobu nie ma.

Młodzi ludzie z Fundacji Dziedzictwa Kulturowego odnaleźli nagrobki jego autorstwa i doprowadzili do renowacji 24 z nich. Znaleźli partnerów i sponsorów, co wcale nie było takie proste. Od niedzieli – uwaga, w soboty Cmentarz Żydowski jest zamknięty – można je oglądać, co może będzie zachętą dla odwiedzenia tej nekropolii przez tych, którzy nigdy tam nie byli. A jest co zobaczyć i jest nad czym się zadumać. W najbliższą niedzielę 22 stycznia o godzinie 12.00 na zwiedzanie zaprasza właśnie Fundacja Dziedzictwa Kulturowego.

Artysta był członkiem zarówno Żydowskiego Towarzystwa Krzewienia Sztuk Pięknych, jak i Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Wczoraj pojawił się na jej gmachu biało-czerwony neonowy napis „Abraham Ostrzega”, artystyczna kreacja Huberta Czerepoka, jednego z twórców zaproszonych do udziału w wystawie poświęconej Ostrzedze. Imię i nazwisko żydowskiego rzeźbiarza – jednocześnie tytuł projektu – wpasowane zostało w tympanon „Zachęty”, zastępując napis „Artibus” i poszerzając zbiór nazwisk już obecnych na fasadzie. Abraham Ostrzega wrócił do „Zachęty”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter