29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powody do życia

Ocena: 2.7
545

Nie od dziś wiadomo, że gdy nie widzi się sensu życia, doskwierają choroby, a najbardziej samotność, ludziom przestaje się chcieć dalej żyć. Zwłaszcza osobom starszym, które nie widzą w tym wszystkim sensu. Zamiast przywrócić im cel życia, zachodnie państwa wybrały drogę na skróty: zaproponowały takim osobom zakończenie życia za pomocą samobójstwa wspomaganego.

Temat rozgorzał z całą siłą za sprawą projektu ustawy złożonego w holenderskim parlamencie pod koniec lipca, który rozszerza eutanazję na życzenie dla każdego, kto skończył 75 lat. Projektodawcy ustawy uważają bowiem, że w tym wieku można już uznać życie za spełnione i nie ma co go dalej ciągnąć.

W sierpniu z kolei ogólnokrajowa telewizja holenderska wyemitowała w najlepszym wieczornym paśmie trzy spoty reklamujące eutanazję. Teraz niemiecki biskup luterański z Hanoweru Ralf Meister zaproponował, aby również kościelne instytucje przeprowadzały eutanazję. Stwierdził on, że „pod pewnymi warunkami, wspomagane samobójstwo może być aktem miłosierdzia”. Wypowiedzi bp. Meistera wywołały burzę medialną, na którą ostro zareagował niemiecki Episkopat sprzeciwiając się poglądom luterańskiego biskupa. „W praktyce istnieje duże niebezpieczeństwo, że wspomagane samobójstwo stanie się normalną opcją pod koniec życia”, napisali niemieccy biskupi.

W lutym br. Federalny Trybunał Konstytucyjny w Niemczech zniósł zakaz komercyjnego udzielania pomocy w samobójstwie. Tego samego dnia niemiecki Episkopat i Rada Kościoła Ewangelickiego w Niemczech potwierdziły we wspólnym oświadczeniu odrzucenie pomocy w samobójstwie. Okazuje się jednak, że przedstawiciele Kościoła luterańskiego powoli zmieniają zdanie idąc z „duchem czasu” i w tej dziedzinie. Ostro zareagował również kard. Walter Kasper, który stwierdził, że zadaniem Kościoła nie może być pomoc w samobójstwie, „a jedynie towarzyszenie w umieraniu na drodze opracowania godnej ostatniej fazy życia na ziemi. Można to osiągnąć poprzez rozszerzenie i zintensyfikowanie terapii paliatywnej, pracy w hospicjach, usług poradnictwa charytatywnego i diakonicznego oraz poradnictwa telefonicznego, które z kolei może zapewnić pomoc medyczną, psychologiczną i często praktyczną”. O to samo prosi papież Franciszek, który przy różnych okazjach nawołuje młodych, aby utrzymywali kontakt z osobami starszymi, telefonowali do nich, wysłuchiwali ich, a w miarę możliwości odwiedzali. „Każda z tych osób starszych jest waszym dziadkiem. To wasze korzenie. Drzewo oderwane od swoich korzeni nie rośnie, nie daje kwiatów i owoców”, mówił Franciszek w tegoroczne wspomnienie św. Anny, babci Pana Jezusa. W ten sposób narodziła się kampania promowana w tych dniach przez Watykańską Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia pt. „Każdy starszy jest twoim dziadkiem”, oznaczona hasztagiem #sendyourhug (prześlij uścisk).

Wszelkie przeprowadzane badania nt. jakości życia dowodzą, że chęć odebrania sobie życia nie wiąże się z wiekiem, ale z lękiem i samotnością. Wykazały to nawet najnowsze badania przeprowadzone przez Uniwersytet Studiów Humanistycznych w Utrechcie na osobach powyżej 55. roku życia, które chciały umrzeć, chociaż nie cierpiały na poważne choroby. Nie było to jednak brane pod uwagę przy składaniu projektu ustawy w holenderskim parlamencie, gdyż bardziej od faktów liczył się z góry przyjęty plan, który rząd chce zrealizować. Okazuje się, że nawet pandemia nie zmieniła w tej kwestii podejścia, a przecież w Niderlandach podczas lockdownu, od połowy marca do połowy maja, zamknięte były kliniki oferujące eutanazję, ale przez cały ten czas pozostawały otwarte instytucje oferujące opiekę paliatywną.

Jeżeli zatem nie można argumentami wpłynąć na odgórne decyzje, to można chociaż sprawić, że zainteresowanych wspomaganym samobójstwem będzie mniej lub wcale. To zależy od nas. Bo gdyby każdy z nas zainteresował się choć jedną samotną osobą, kliniki eutanazyjne świeciłyby pustkami.

Idziemy nr 36 (776), 06 września 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter