29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Postawić na Maryję

Ocena: 0
825

„Wszystko postawiłem na Maryję” – powiedział Prymas Stefan Wyszyński, czyniąc te słowa jednocześnie programem swojego posługiwania. Na Maryję postawili również biskupi wielu państw podczas obecnej epidemii, zawierzając narody Jej opiece. Już pod koniec marca Anglia i Walia zawierzyły się Matce Bożej, odnawiając akt zawierzenia dokonany w 1381 r. przez króla Ryszarda II, kiedy kraj próbował podnieść się z kryzysu po epidemii dżumy. Kardynał Vincent Nichols powiedział, że król „postanowił oddać Anglię jako posag dla Maryi”. Co prawda do tego aktu Anglia i Walia przygotowywały się od dwóch lat, prosząc Maryję o nawrócenie i ponowną ewangelizację, jednak sama uroczystość zbiegła się z epidemią, przez co oddanie narodu Maryi stało się jeszcze bardziej wymowne.

Kilka dni wcześniej Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi zostały zawierzone w sanktuarium w Fatimie Portugalia i Hiszpania. Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki poprosił, aby włączyć w to fatimskie zawierzenie również naród polski. W poniedziałek wielkanocny biskup austriackiej diecezji Graz Wilhelm Krautwaschl, z upoważnienia Konferencji Biskupów Austrii, zawierzył Matce Bożej swój kraj i jego mieszkańców w sanktuarium maryjnym w Mariazell. Z kolei 1 maja, na rozpoczęcie miesiąca maryjnego, Maryi mieli zawierzyć swój kraj włoscy biskupi w sanktuarium maryjnym w Caravaggio, w prowincji Bergamo, a więc na terenach najbardziej dotkniętych skutkami epidemii. Co ciekawe, inicjatorami aktu zawierzenia w tym przypadku byli wierni świeccy. Kardynał Gualtiero Bassetti, przewodniczący Episkopatu Włoch, wyznał w Radiu Watykańskim: „Muszę powiedzieć, że niekiedy wierni świeccy wyprzedzają swych pasterzy, którzy dostosowują się potem do ich próśb. Ja sam otrzymałem ze trzysta listów, maili, wiadomości od wiernych, od ludzi z różnych środowisk, którzy proszą mnie o poświęcenie czy raczej zawierzenie Maryi naszego kraju”.

W gronie narodów zawierzających się Maryi w tym trudnym czasie nie mogło zabraknąć Polski. W niedzielę, 3 maja, w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, również nasza ojczyzna zostanie oddana na Jasnej Górze pod opiekę Matki Bożej.

A Maryja już działa i wspomaga swoich wiernych. Na Zachodzie powoli otwierane są kościoły i przywracane Msze Święte z uczestnictwem ludu. Austriacka konferencja biskupów ustaliła z rządem kanclerza Sebastiana Kurza, że Msze z udziałem wiernych będą odprawiane od 15 maja, przy czym obowiązywać będzie zasada 20 m2 na osobę oraz noszenie maseczek w czasie nabożeństw. W Niemczech Msze Święte wracają od początku maja, w różnych terminach, w zależności od landu. W Nadrenii Północnej-Westfalii od 1 maja, w Bawarii od 4 maja. Kardynał Rainer Woelki, metropolita Kolonii, który również apelował do władz o przywrócenie publicznego sprawowania kultu po tym, jak kanclerz Angela Merkel zapowiedziała przedłużenie zakazu publicznych nabożeństw do odwołania, stwierdził: „To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy pragną sensu, ukierunkowania i wspólnoty w tych trudnych czasach”. Z kolei ks. Ivan Maffeis, podsekretarz Episkopatu Włoch, stwierdził, że „nawet jeśli sytuacja nadzwyczajna nie zakończy się na początku maja, to poszukuje się możliwości na odprawianie publicznych nabożeństw”, i że celem jest stopniowe wznawianie życia kościelnego od 4 maja.

Możemy więc dziękować Maryi, że z początkiem Jej miesiąca życie wspólnoty wierzących powoli powraca z internetu do świątyń. A tym, którzy jeszcze do kościoła chodzić nie mogą, papież zaleca odmawianie Różańca i innych nabożeństw maryjnych w domu. My w Polsce możemy już uczestniczyć w nabożeństwach majowych w kościele na tyle, na ile pozwalają przepisy. Bądźmy i za to wdzięczni.


Idziemy nr 18 (758), 03 maja 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter