29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Podzielone Niemcy

Ocena: 2.25
860

Po ogłoszeniu wyniku wyborów prezydenckich w Polsce wszystkie media niemieckie grzmiały jak jeden mąż, że polskie społeczeństwo podzielone jest jak nigdy wcześniej. Tymczasem nie trzeba im było szukać podziałów u sąsiadów, gdyż to właśnie niemieckie społeczeństwo charakteryzuje głęboki podział, który rozpoczął się wraz z wprowadzeniem przez Angelę Merkel Willkommenskultur (kultury gościnności). Piątego września mija pięć lat, kiedy to pani kanclerz nakazała otwarcie granic dla migrantów, rzucając hasło: „Damy radę”, przez co Niemcy zostały zalane falą nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Obecnie politycy i hierarchowie kościelni podsumowują te ostatnie pięć lat oraz słuszność lub niesłuszność ówczesnej decyzji Merkel, podczas gdy niemieckie społeczeństwo jest całkowicie zdezorientowane i podzielone w swoich opiniach. Większość uważa ówczesną decyzję Merkel o otwarciu granic oraz wszystkie dalsze jej decyzje – ostatnio w związku z pandemią koronawirusa – za niesłuszne, ale spora część obywateli niemieckich twierdzi, że w 2015 r. była to decyzja dobra. Taką opinię wyraził były wieloletni przewodniczący niemieckiego episkopatu kard. Reinhard Marx, który stwierdził w wywiadzie dla agencji KNA, że była to absolutnie słuszna decyzja i że „nasza społeczność nie jest zagrożona przez migrantów, ale przez prawicowych ekstremistów”.

Z kolei niemieckie społeczeństwo coraz bardziej obawia się wprowadzenia dyktatury ze strony rządu. Pierwszego sierpnia kilkadziesiąt tysięcy osób przeszło ulicami Berlina, protestując przeciwko działaniom rządu w kwestii pandemii koronawirusa. W większości protestujący nie mieli maseczek ochronnych, a co najwyżej maski z wizerunkiem Merkel i napisem „Bye bye demokracjo”. Zebrani protestowali przeciwko zapowiadanym ograniczeniom w związku z mającą nadejść jesienią drugą falą zakażeń i obowiązkowymi szczepieniami. Najnowsze badanie przeprowadzone przez instytut badań rynkowych i społecznych INSA-Consulere podało, że co trzeci obywatel niemiecki uważa, iż w Niemczech nie ma już wolności opinii. Tymczasem szefowa socjaldemokratycznej SPD Saskia Esken nazwała protestujących na Twitterze „COVID-idiotami” zarzucając im nieodpowiedzialność. W ubiegłym tygodniu bowiem zanotowano nawet do 2 tys. zakażeń w ciągu doby.

Wzrost pesymistycznych nastrojów społecznych wywołuje również zapowiadane przez ekspertów jesienne spowolnienie gospodarcze. Nieco groteskowo brzmi na tym tle hasło tegorocznej prezydencji, którą Niemcy objęły w Unii Europejskiej z dniem 1 lipca: „Wspólnie. Uczynimy Europę znowu silną”. Rząd Angeli Merkel przyjął za główne zadanie prezydencji opanowanie gospodarczych konsekwencji pandemii. Nie będzie to łatwe w skali całej Unii, skoro nawet niemieccy obywatele nie ufają działaniom podejmowanym przez ich własny rząd. Stąd też nie będzie to spokojny czas dla Unii Europejskiej.

Obecną sytuację za Odrą chyba najlepiej podsumował ambasador Polski w Niemczech Andrzej Przyłębski w wywiadzie zatytułowanym „Nie poznaję Niemiec”, którego udzielił w sierpniu dla tygodnika „Junge Freiheit”. Powiedział w nim m.in., że „Niemcy bardzo się zmieniły na przełomie ostatniego tysiąclecia: rozległa atomizacja społeczeństwa, rozpad rodziny, rosnąca wrogość wobec wiary chrześcijańskiej, dominacja ideologii gender i destrukcyjna krytyka kultury europejskiej”. Wygląda na to, że ostatnie miesiące rządów Merkel pozostawią po sobie społeczny chaos, któremu będzie musiał zaradzić nowy kanclerz w 2021 r.

Idziemy nr 35 (775), 30 sierpnia 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter