20 lipca
sobota
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Po pierwsze szacunek

Ocena: 4.5
956

W orędziu wygłoszonym w Zgromadzeniu Narodowym, po rekordowym zwycięstwie w wyborach europejskich, Viktor Orbán oświadczył, że naród węgierski chce, by Unią Europejską kierowali ludzie gotowi „chronić kulturę chrześcijańską”. Ta jasna formuła nie popada ani w chciejstwo, ani w oportunizm, jest pragmatyczna i zarazem wyraża determinację. Dla nas, narodów wiernych cywilizacji chrześcijańskiej, kultura chrześcijańska jest wyrazem prawdy i przedmiotem naszej miłości. Dla nas wszystkich jest naszą wspólną przeszłością i ciągle, mimo osłabienia, rzeczywistością socjologiczną w Europie, nikt temu nie może zaprzeczyć. Dla ludzi, którzy chcą reprezentować Europę, niezależnie od ich osobistych postaw – musi być przedmiotem szacunku. Tego właśnie, po prostu uznania naszej cywilizacji za wartość, którą powinniśmy zachować, żądają Węgry Viktora Orbána od Unii Europejskiej.

Jeśli nie są Państwo w tym miejscu oburzeni (a jeszcze lepiej – jeśli dziwi Państwa założenie, że mogliby się tu Państwo czymś oburzać) to najlepszy dowód, że orędzie z budapeszteńskiego Zgromadzenia Narodowego to po prostu głos europejskiej normalności. Wszyscy powinni tak mówić, a im większe mają poparcie opinii katolickiej, tym mniej mają wymówek, by tego nie robić.

Rzecz ma ogromne znaczenie praktyczne. Im bardziej ośrodki liberalnej władzy uważają, że ich stanowisko jest oczywistym wyrazem „praw człowieka” i „our values”, tym agresywniej domagają się posłuchu.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 27 (717), 7 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 21 lipca 2019 r.

Idziemy nr 27 (716), 7 lipca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. W latach 2005-2007 marszałek Sejmu.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 lipca

"Niech imię Pana będzie pochwalone"

Dziś w Kościele: sobota, XV tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie bł. Czesława, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 12, 37-42; Ps 136; Mt 12, 14-21
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -