24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Paweł VI i jego dzieci

Ocena: 0.1
2110

Między Dniem Świętości Życia a dniem, w którym maszerować będziemy w Marszu Życia – dwie refleksje.

Na 28 października zaplanowana jest kanonizacja Pawła VI. Po napisaniu encykliki Humanae Vitae występującej w ochronie życia nienarodzonych stał się wrogiem numer jeden – także w Kościele. Choć w wyniku takiej presji do końca życia nic więcej nie napisał, nie stracił też rezonu. Mówił bowiem: „Za Humanae Vitae będziecie mi jeszcze dziękować”. Właściwie w każdym momencie od jej powstania wypadało to podziękowanie wyrazić – atak na życie trwa bowiem od początku XX w., gdy socjalistka i feministka Margaret Sanger przebijała się ze swoimi postulatami legalizacji i popularyzacji antykoncepcji.

Zajęło to zaledwie 50 lat – jeszcze w 1905 r. odsiadywała w więzieniu głoszenie swoich apeli, a w latach 60. XX w. pigułkę hormonalną przyjmowało już 6,5 mln Amerykanek. Kilka lat później zalegalizowano aborcję.

Głosy feministek nie cichną: Aborcyjny Dream Team objeżdża Polskę, udowadniając, że „aborcja jest ok”, że to „powszechne doświadczenie”. Kłamią co do swojego poparcia – mówiąc o 400 tys. podpisów za projektem „Ratuj kobiety”, podczas gdy pismo do marszałka sejmu mówi o 200 tys.

Tym głośniej więc należy mówić o prawie do życia – na przewagę strony pro-life wskazuje nawet arytmetyka. Za projektem „Zatrzymaj aborcję” podpisało się ponad 800 tys. Polaków. Możemy za to podziękować Pawłowi VI. Jego encyklika okazała się niestety prorocza, ale jednocześnie wciąż daje siłę tym, którym zależy na każdym życiu – nie tylko ładnym i bez skaz.

Największą nagrodą dla Pawła VI w roku 50-lecia Humanae Vitae będzie nie kanonizacja, ale – o czym już donoszą media – uznanie go za patrona dzieci nienarodzonych. Przemawia za tym specyfika cudów za jego wstawiennictwem, potwierdzonych w procesie jego beatyfikacji i kanonizacji. Oba wiązały się z uzdrowieniem nienarodzonych dzieci, których matkom sugerowano aborcję, bo miały narodzić się z ciężkimi deformacjami ciała.

Jako post scriptum przytoczę słowa abp. Charlesa Chaputa z Filadelfii, który podkreślił, że Paweł VI… ubiegł akcję #MeToo. W swojej encyklice na długo przed wybuchem mody na piętnowanie seksualnego wykorzystywania kobiet potępił je, winy upatrując w antykoncepcji prowadzącej do zdrad małżeńskich i uprzedmiotowienia kobiety.

Myślę, że Pawła VI przyjdzie nam jeszcze odkrywać w wielu odsłonach!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

 
- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -