19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Patron Europy

Ocena: 0
1436

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zwrócił się do Ojca Świętego o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Inicjatywę tę wsparł kard. Stanisław Dziwisz. Bez przesady można uznać ją za zbawienną dla całego chrześcijaństwa i w szczególności dla cywilizacji zachodniej.

Pierwszy kanonizowany papież XX wieku, św. Pius X, pisał był, że cywilizacji nie należy wymyślać, należy po prostu zachowywać, rozwijać i odbudowywać cywilizację chrześcijańską na jej „nadprzyrodzonych i naturalnych podstawach”. Jej nadprzyrodzoną podstawą jest wiara: świadectwo męczenników i misje do narodów, autorytet Kościoła i codzienne, sakramentalne życie wiary. Podstawy naturalne znakomicie właśnie zdefiniował św. Jan Paweł II: cywilizacja życia i prawa rodziny.

Od lat przekonany jestem, że bez św. Jana Pawła II niemożliwe byłoby wprowadzenie do polskiego prawa przepisów chroniących życie. Jak zawsze w polityce (nie chodzi w tym miejscu i nie powinno w ogóle chodzić o grę partyjną, ale o akty i instytucje dla dobra wspólnego), nie wystarczy racja i odwaga, potrzebny jest jeszcze upór i konsekwencja. Święty Jan Paweł II nie zadowalał się uroczystymi proklamacjami prawdy, ale o nią walczył. Temu służyły jego podróże. Do spraw najważniejszych wracał stale i tym mocniej, im bardziej napotykał na trudności. Najdosłowniej budził znużone i zasypiające sumienia. I dzięki temu Polska stanęła po stronie cywilizacji życia. Również dzięki temu w całym chrześcijaństwie uparcie działał i walczył ruch obrony życia. A Ojciec Święty dawał mu doktrynalne podstawy, szczególnie w encyklice Evangelium vitae czy w Karcie Praw Rodziny. To przynosiło również zaskakujące owoce misyjne i ekumeniczne, katolickie nawrócenia ludzi, którzy dostrzegli, że Kościół jest jedyną instancją moralną, która nie tylko może „inspirować” sumienia i „proponować opcje etyczne”, ale może z mocą definiować prawdę moralną i wzywać do wypełniania obowiązków wobec dobra wspólnego. Najgłośniejsze z tych nawróceń to ks. Richard Neuhaus czy prof. Bernard Nathanson, ale było ich dużo więcej.

Uznanie św. Jana Pawła II za doktora Kościoła w dziedzinie prawa naturalnego mogłoby stać się trwałym motywem zaangażowanie w ratowanie świata w czasach, gdy tak wielu – czasami również (socjologicznie biorąc) w Kościele – chce kapitulować wobec katastrofy naszej cywilizacji. A żeby ratować świat, trzeba najpierw ratować prawdę.

Święty Jan Paweł II był również orędownikiem Europy. Wierzył głęboko, że nieprzypadkowo to Europa stała się ośrodkiem świata chrześcijańskiego. Wspierał solidarność europejską, ale Europę definiował zupełnie inaczej niż ci, którzy chcieliby ją budować na gruzach cywilizacji chrześcijańskiej i państw narodowych. Za nadzieję dla naszej cywilizacji uważał świadectwa męczenników i wyzwolenie z komunizmu państw Europy Środkowej i Wschodniej. Dziś Europa potrzebuje coraz bardziej tego głosu. Pomoc św. Jana Pawła II jest jej coraz bardziej potrzebna.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Publicysta, historyk, przez wiele lat czynny polityk; był m.in. marszałkiem Sejmu w latach 2005-2007, przewodniczącym KRRiTV, posłem do Parlamentu Europejskiego.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter