20 lipca
sobota
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Państwo wyznaniowe

Ocena: 4.15
836

Zaraz po upadku PRL zaczęło się straszenie, że grozi nam państwo wyznaniowe, że byli czerwoni, a teraz będą czarni, jeszcze gorsi. Tego rodzaju retorykę można było usłyszeć nie tylko z ust Jerzego Urbana, na przykład przy okazji wprowadzania religii do szkół albo podpisywania konkordatu. Dzisiaj okazuje się, że w wielu krajach zapanowało państwo wyznaniowe, tyle że owym wyznaniem nie jest katolicyzm, ale ideologia lewicowo-liberalna, której częścią jest ideologia gejowska. Polska – dzięki Bogu – jeszcze temu nie uległa. Piewcy nowego porządku nie ustają jednak w wysiłkach, by i u nas nastała oświecona dyktatura politycznej poprawności.

W stanie Quebec w Kanadzie wprowadzono prawo, które zabrania pracownikom publicznym pełniącym funkcje kierownicze, uzewnętrzniać własną wiarę. Krzyżyk z Panem Jezusem lub medalik z Matką Bożą mogłyby wszak głęboko zranić niewierzących lub wyznających inną wiarę. Tak samo groźne są symbole innych religii. Wychodzi na to, że jedynie ateiści mogą spokojnie wyrażać swój ateizm w przestrzeni publicznej. Okazuje się, że tolerancja, wolność, dialog nie znaczą w liberalno-lewicowej dyktaturze tego samego, co znaczą dla normalnego obywatela. Bo czyż tolerancja i dialog między niewierzącymi i wierzącymi oraz między różnymi religiami nie powinny oznaczać, że każdy może swobodnie nosić w przestrzeni publicznej symbole typowe dla własnych tradycji religijnych? Ludzie światli i tolerancyjni nie powinni być wrogami symboli religijnych. Tyle że tu nie chodzi tak naprawdę o tolerancję, ale o narzucanie jedynie słusznego wyznania liberalno-lewicowego.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 27 (717), 7 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 21 lipca 2019 r.

Idziemy nr 27 (716), 7 lipca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie
dkowalczyk@jezuici.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 lipca

"Niech imię Pana będzie pochwalone"

Dziś w Kościele: sobota, XV tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie bł. Czesława, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 12, 37-42; Ps 136; Mt 12, 14-21
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -