2 czerwca
piątek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Otwórzcie drzwi prawdzie

Ocena: 2.4
956

Wiele już powiedziano w sprawie zarzutów wobec kard. Karola Wojtyły, więc zacznę od efektów. Choćby nie było to zamierzeniem autorów oskarżeń, którzy deklarują poszukiwanie prawdy, w głowach większości Polaków pojawiło się zwątpienie. A nawet obraz papieża skalanego strasznym grzechem. Oskarżenia czy dowolne żonglowanie faktami, w oderwaniu od realiów, spowodowały dalszą erozję obrazu Kościoła. Może i podważenie wiary w samego Boga? To schemat znany w naukach społecznych od lat. Najpierw dezawuuje się postaci pomnikowe, by w ten sposób zniszczyć autorytet instytucji. Narrację antyklerykalnych środowisk podchwycili ludzie delikatnie zdystansowani wobec Kościoła albo obrażeni na niego.

Banałem jest stwierdzenie, że w kraju, w którym jeszcze nieco ponad dekadę temu opłakiwaliśmy Jana Pawła II, a wcześniej oklaskiwaliśmy i witaliśmy go ze łzami w oczach i nadzieją w sercu, taka zmiana postawy musi dziwić. Zaskakiwać musi też chęć szybkiego pozbycia się jakichkolwiek – jeśli nie ostatnich – narodowych autorytetów. Jak mówią mądrzejsi, to tylko etap na drodze do całkowitego i trwałego zmarginalizowania pozycji i wpływu Kościoła, szczególnie na młode pokolenie. Na roczniki, które papieża nie zdążyły „poznać na żywo” jako świadka, ale za to przyjmują to, co jest w internecie, jako wiarygodne źródło wiedzy. A tam „nasz papież” przedstawiany jest w najlepszym razie jako człowiek z memów, z którego można się pośmiać, a nie podziwiać.

Dziwić też musi, dlaczego ta cała narracja, prowadząca do niszczenia nas jako wspólnoty, tak łatwo została podchwycona przez ludzi, którzy demonstrowali swoją wiarę, również w internecie. Dlaczego dziś milczą te wszystkie autorytety, które przez lata tak pięknie opowiadały o papieżu? Z jakiego powodu świadectwa nie dają dziś ludzie z tzw. Rodzinki, czyli środowiska studenckiego bp. Wojtyły? Czemu milczy tak wielu hierarchów i księży?

Na pewno czarę goryczy przelały też kolejne ujawniane drastyczne, niewyjaśniane przez lata przypadki pedofilii wśród księży, brak zainteresowania ofiarami czy – idąc dalej – różnego rodzaju kościelne nieformalne lobby, które z wiarą nie mają wiele wspólnego.

Co zatem zrobić, by nie obudzić się za późno? Koniecznością wydaje się lepsza formacja młodych ludzi, powołanie komisji, która wykazałaby na podstawie także kościelnych akt, jak było naprawdę, i maksymalny dystans do tej sprawy wszystkich polityków wygłaszających płomienne deklaracje. Papieżowi jest to niepotrzebne – zdecydowanie jemu i Kościołowi nie pomaga. Starsi wiedzą swoje, a młodzi i tak nie wierzą politykom.

Idziemy nr 12/2023

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Piątek, dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 11, 11-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter