20 maja
poniedziałek
Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ostatni moment

Ocena: 4.65
1468

Reżyser Wojciech Smarzowski wyjaśnił, dlaczego nakręcił film „Kler”. Otóż „czuł się i wciąż czuje się osaczony Kościołem i religią”. Bo „religia jest wszędzie – w prasie, w telewizji, w urzędach i na ulicy”. Z kolei „kroplą, która przepełniła czarę, było zderzenie się z religią w szkole”, co zdarzyło się jego dzieciom.

Wszyscy znamy takich ludzi. Twierdzą, że księża zaglądają im do sypialni, dyktują, jak mają żyć, piszą polskie prawo, sterują rządzącymi, rządzą w szkołach. Wielu z nich naprawdę wierzy w ten fantasy world. Tymczasem ich bezpośrednia styczność z rzekomą „opresją” Kościoła sprowadza się zazwyczaj do drobnego dyskomfortu w okolicach Bożego Narodzenia, gdy muszą udawać, że nie słyszą pukania księdza chodzącego po kolędzie. Ale i to także już przeszłość, bo na kolędę w wielu parafiach trzeba się dziś zapisywać. No, ewentualnie muszą oni jeszcze zamknąć okno w czasie procesji Bożego Ciała.

We współczesnej Polsce trzeba naprawdę żyć omamami, by twierdzić, że Kościół kogokolwiek w czymkolwiek ogranicza. Niestety, już nie. Ci, którzy chcieli żyć według hasła „Róbta, co chceta”, od dawna tak żyją, śmiało depcząc Dekalog i pomniejsze przykazania. W tych jękach naprawdę nie chodzi o realia, o rzeczywistość choćby odrobinę rozpoznawalną. Jeśli ktoś jest dziś „osaczony”, to raczej katolicy, krok po kroku spychani do roli obywateli drugiej kategorii, a zwłaszcza księża, mierzący się z coraz silniejszą presją. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 40 (678), 7 października 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 października 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest redaktorem naczelnym tygodnika „W Sieci”

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 maja

"  Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy. "

Dziś w Kościele: poniedziałek V tygodnia Wielkanocy
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Bernardyna ze Sieny, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 14,5-18; Ps 115,1-2.3-4.15-16; J 14,21-26
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -