18 marca
niedziela
Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Opadły złudzenia

Ocena: 0
906

Według sondażu ośrodka Estymator, Prawo i Sprawiedliwość zanotowało sondażowy rekord: na partię Jarosława Kaczyńskiego chciało głosować 50,2 proc. badanych; na Platformę – 22,9 proc. Już jednak według ośrodka Kantar Public, PiS cieszy się poparciem „zaledwie” 37 proc. badanych i straciło w porównaniu z poprzednim sondażem 5 pkt; Platforma miała zaś zyskać 6 pkt, co dało tej partii poparcie równo co piątego respondenta.

Oba badania przeprowadzono mniej więcej w tym samym czasie i jest to z pewnością ciekawy przyczynek do toczącej się od lat dyskusji o jakości naszych sondażowni: bo nie dość, że oba badania wskazują na sprzeczne trendy, to jeszcze różnica w poparciu dla PiS jest gigantyczna; 50 proc. dzieli wszak od 37 proc. aż 13 pkt, czyli tyle, ile wynosi łączne poparcie dla Nowoczesnej i Kukiz ‘15 w sondażu Kantar Public.

Tym razem jednak problem leży gdzie indziej. Bo awantura polsko-izraleska rzeczywiście rozwibrowała nasz polityczny krajobraz. Jej emocjonalna siła jest trudna do przeszacowania. Dotyka wszak sfery prawdy historycznej, samooceny narodowej, godności wspólnoty i jej prestiżu. Na pierwszym planie wydaje się bezdyskusyjne, że cała sprawa sprzyja obozowi władzy: narody w obliczu zagrożenia – a możemy mówić o zagrożeniu nieprawdziwym oskarżeniem – zazwyczaj jednoczą się wokół rządzących.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 9 (647), 5 marca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 15 marca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest redaktorem naczelnym tygodnika „W Sieci”Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły