15 września
niedziela
Albina, Nikodema, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odpowiedzialność za stworzenie

Ocena: 0
760

Do niedawna 1 września kojarzył się głównie z rocznicą wybuchu II wojny światowej, obchodzoną tego dnia nie tylko w Polsce, bo i inne kraje uznają agresję Niemiec na Polskę za początek wojny. W tym roku obchodzimy okrągłą 80. rocznicę, którą upamiętniamy nie dlatego, że chcemy uwypuklać cierpienia ofiar i potępienie agresorów, ale dlatego, że pamięć historyczna jest elementem tożsamości i pomaga kształtować właśnie pokojowe współistnienie narodów.

Od 2015 r. obchodzimy tego dnia również Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia, w którym przywódcy religijni z Kościołów i wspólnot chrześcijańskich spotykają się w Asyżu, by w mieście św. Franciszka modlić się wspólnie za Ziemię. Akcja ta z pewnością godna jest pochwały i uwagi, również w związku z inicjatywami, jakie w jej ramach podejmowane są w celu ochrony stworzenia i natury przed nadmierną eksploatacją – tyle tylko, że termin jest trochę niefortunny. Bowiem trudno pogodzić te dwie okazje w jednym dniu, chociaż niektórzy próbują tłumaczyć, że wojna przyniosła też zniszczenie stworzeniu w ogólnym rozumieniu. Z pewnością.

Niestety, zestawiając tak ważne obchody historyczne z Dniem Stworzenia, umniejszamy rangę tego pierwszego oraz dajemy okazję do manipulacji tym drugim.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 35 (724), 1 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 16 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 IXNajczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -