28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odpowiedzialność za stworzenie

Ocena: 0
1238

Do niedawna 1 września kojarzył się głównie z rocznicą wybuchu II wojny światowej, obchodzoną tego dnia nie tylko w Polsce, bo i inne kraje uznają agresję Niemiec na Polskę za początek wojny. W tym roku obchodzimy okrągłą 80. rocznicę, którą upamiętniamy nie dlatego, że chcemy uwypuklać cierpienia ofiar i potępienie agresorów, ale dlatego, że pamięć historyczna jest elementem tożsamości i pomaga kształtować właśnie pokojowe współistnienie narodów.

Od 2015 r. obchodzimy tego dnia również Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia, w którym przywódcy religijni z Kościołów i wspólnot chrześcijańskich spotykają się w Asyżu, by w mieście św. Franciszka modlić się wspólnie za Ziemię. Akcja ta z pewnością godna jest pochwały i uwagi, również w związku z inicjatywami, jakie w jej ramach podejmowane są w celu ochrony stworzenia i natury przed nadmierną eksploatacją – tyle tylko, że termin jest trochę niefortunny. Bowiem trudno pogodzić te dwie okazje w jednym dniu, chociaż niektórzy próbują tłumaczyć, że wojna przyniosła też zniszczenie stworzeniu w ogólnym rozumieniu. Z pewnością.

Niestety, zestawiając tak ważne obchody historyczne z Dniem Stworzenia, umniejszamy rangę tego pierwszego oraz dajemy okazję do manipulacji tym drugim. Bowiem nie od dzisiaj wiadomo, że różne ruchy ekologiczne albo też pseudoekologiczne próbują z ekologii stworzyć nową globalną religię czy też ideologię zwaną ekologizmem. Oczywiście jako chrześcijanie mamy obowiązek troszczyć się o stworzenie, zarówno przyrodę jak i zwierzęta, ale także o zasoby naturalne, które winny być rozważnie eksploatowane. W tym sensie umyślne marnowanie zasobów naturalnych w myśl zasady „Po nas choćby potop” jest działaniem przeciwko innym ludziom, a więc i grzechem, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy.

I tak chociażby latem brakuje wody w kranach w miejscowościach wypoczynkowych, a w tym roku również w schroniskach górskich, bo właściciele podlewają trawniki i napełniają prywatne dmuchane baseny. Po to, aby tę wodę następnego dnia wylać i nalać nowej. Trawniki na polskich wsiach są w ostatnich latach chyba najpiękniejszymi w całej Europie, bo wlewane są w nie hektolitry wody pomimo ostrzeżeń lokalnych samorządów, że wody jest coraz mniej, bo i opadów tego lata mniej. Nie mówiąc już o tonach śmieci, jakie produkujemy z powodu nadmiernej konsumpcji oraz marnowania żywności.

A wystarczy pomyśleć, że studnia w Afryce to jest skarb na miarę kopalni złota. Z tego względu wychowanie ekologiczne jest wciąż bardzo potrzebne, ale bardziej na szczeblu lokalnym niż globalnym. Uczenie zdrowych nawyków żywieniowych, oszczędzania wody, zbierania i segregowania śmieci – to zadanie dla rodziców i szkół, aby rosły pokolenia świadome Bożego zalecenia „czyńcie sobie ziemię poddaną” – to znaczy wykorzystujcie jej zasoby roztropnie.

Największe efekty przynoszą konsekwentne działania na szczeblu lokalnym. Bez wielkich haseł, wieców i manifestacji. Nie ufam rozreklamowanym ekologicznym gwiazdom, w wystąpieniach których często kryje się bezpośrednie lub pośrednie nawiązanie do polityki i kwestii światopoglądowych. Dlatego dobrze, że są inicjatywy, gdzie ludzie modlą się za stworzenie, bo ono i tak zależy od Boga, jest przez niego podtrzymywane w istnieniu, a my jesteśmy współpracownikami Stwórcy. Zatem spoczywa na nas odpowiedzialność za świat stworzony, wobec Boga i następnych pokoleń. Szkoda tylko, że Dzień Stworzenia nie odbywa się np. 4 października, we wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, co byłoby korzystniejsze dla obchodów obu wydarzeń.

 

Idziemy nr 35 (724), 1 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter