16 stycznia
środa
Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odmowa pogrzebu kościelnego

Ocena: 4.83333
1159

Każdy człowiek ma prawo do pogrzebu. Ale niekoniecznie do pogrzebu kościelnego. Tak samo nie wszyscy mają prawo do pogrzebu z honorami wojskowymi. W Kodeksie Prawa Kanonicznego, kan. 1184, czytamy m.in.: „Jeśli przed śmiercią nie dali żadnych oznak pokuty, pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni: 1. notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy; (…) 3. inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych”. Następny kanon precyzuje, że „pozbawienie pogrzebu zawiera w sobie także odmowę odprawienia jakiejkolwiek Mszy Świętej pogrzebowej”.

Odmowa pogrzebu kościelnego nie oznacza oczywiście odmowy jakiejkolwiek modlitwy. Wręcz przeciwnie! Kościół modli się za wszystkich, nawet za największych zbrodniarzy, powierzając ich Bożemu miłosierdziu. A zatem zastosowanie kan. 1184 nie oznacza w żadnym wypadku stwierdzenia, że taki człowiek zostanie przez Boga potępiony. Sąd, na którym każdy staje po śmierci, pozostawiamy Bogu, i tylko Jemu. Kościół beatyfikuje i kanonizuje, ale nie wypowiada się, że ktoś na pewno został potępiony. Kościół jednak ma prawo i obowiązek obrony swej widzialnej tożsamości. Sakramentów i liturgicznych obrzędów nie kupuje się ani nie załatwia dzięki towarzyskim układom. W tę świętą sferę Kościoła wchodzi się poprzez pokorną wiarę.

Kościół wie, że jest dla grzeszników, i dlatego nie popada w rygoryzm. Stąd wystarczy, jak stwierdza cytowany kanon, jakakolwiek oznaka skruchy przed śmiercią, aby – nawet jeśli ktoś żył z dala od Kościoła – mógł mieć pogrzeb kościelny. Jeśli jednak takiej oznaki nie było, to zmarłego powierzamy Bogu, ale z Kościoła i jego publicznych rytów nie robimy sobie żartów. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 2 (691), 13 stycznia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 27 stycznia 2019 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie
dkowalczyk@jezuici.pl

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -