28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ochronią najsłabszych

Ocena: 0
1219

Pierwszego stycznia ruszy rządowy program „Za życiem” – zapowiedział Jarosław Pinkas z ministerstwa zdrowia, goszczący 3 grudnia na III Konferencji Hospicjów Perinatalnych w Polsce, zorganizowanej w Warszawie przez Fundację Warszawskie Hospicjum dla Dzieci. – Przygotowaliśmy program opieki celowanej nie tylko dla dziecka niepełnosprawnego, ale i dla całej jego rodziny – podkreślił.

Do konsultacji zaproszono najlepszych specjalistów w dziedzinie opieki perinatalnej. To dobry sygnał kierunku zapowiadanych zmian w opiece nad kobietą i dzieckiem, u którego w życiu płodowym wykryto nieuleczalną chorobę. – Rodzice muszą wiedzieć, jakie są szanse na leczenie dziecka. Dlatego bardzo ważna jest diagnoza – podkreśla prof. Joanna Szymkiewicz-Dangel, prekursorka i twórczyni opieki perinatalnej w Polsce.

Jak pokazują statystyki, w 2014 r. w woj. mazowieckim było 271 przypadków przerwania ciąży po złych wynikach badań prenatalnych, w woj. dolnośląskim – 141, w woj. łódzkim – 109. Dr Tomasz Dangel zauważa, że konsultacje lekarskie mają istotny wpływ na decyzje rodziców. Według obowiązującego w Polsce prawa nieodwracalne uszkodzenie płodu zostawia matce do 24. tyg. ciąży decyzję o tym, czy dziecko chce urodzić, czy nie. – 11 proc. rodziców, którzy dowiedzieli się o nieuleczalnej chorobie dziecka, ma ugruntowane przekonanie, że chce aborcji, 16 proc. podejmie decyzję pro-life, a 73 proc. to rodzice niezdecydowani, wrażliwi na sugestię, zwłaszcza ze strony lekarza. Nasza praca ukierunkowana jest na tę grupę osób – wskazuje.

– Dla kobiety ciężarnej największym autorytetem jest lekarz – mówi prof. Szymkiewicz-Dangel. Jak podkreśla, lekarz ma wspierać kobietę, pokazywać możliwe rozwiązania, ale ostateczna decyzja jest w gestii kobiety. W hospicjum perinatalnym przy ul. Agatowej w Warszawie kobieta, dziecko i cała rodzina otaczane są kompleksową opieką, aż do przeżycia żałoby po stracie dziecka. Znaczące jest, że po konsultacjach wad letalnych przed 24. tyg. życia w hospicjum przy ul. Agatowej 89 proc. kobiet zdecydowało o urodzeniu dziecka, 11 proc. o aborcji, podczas gdy po konsultacjach w szpitalach 16 proc. urodziło dziecko, a 84 proc. dokonało aborcji – mówią dane za rok 2014.

Zebrani na konferencji przedstawiciele hospicjów perinatalnych podkreślali potrzebę wsparcia psychologicznego rodziców, którzy oczekują dziecka z wadą letalną. – Od roku 2012 zabiegamy, by powstawały poradnie psychologiczne w Polsce. Kolejni konsultanci ministrowie chwalą ideę, ale twierdzą, że nie mogą jej zrealizować, bo w systemie polskiej opieki zdrowotnej „nie ma takiego produktu” – powiedziała prof. Dangel-Szymkiewicz. Projekt „Za życiem” ma w tym zakresie wprowadzić zmiany. Czekamy więc na pełną odsłonę dobrych zmian.

Idziemy nr 50 (584), 11 grudnia 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter