17 sierpnia
sobota
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowy rok, stare problemy

Ocena: 4.92
1472

Idziemy w nowy rok z nadzieją na zmiany na lepsze, ale stare problemy i obawy ciągną się za nami. W skali międzynarodowej jednym z tragiczniejszych momentów znaczących ten czas jest wejście w życie prawa aborcyjnego w Irlandii. W historii irlandzkiej polityki żadne prawo nie zostało tak szybko przegłosowane, w dodatku premier Irlandii nazwał dzień legalizacji aborcji „momentem historycznym”. Oznacza to, że od 1 stycznia, czyli Uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki, aborcja w Irlandii jest przeprowadzana na żądanie do 12. tygodnia ciąży. Jedną z irlandzkich placówek, w których będzie wykonywana aborcja na żądanie, jest Szpital im. Matki Bożej z Lourdes (tak, szpital pod takim wezwaniem!) w Drogheda. Jednocześnie media zmieniły język, mówiąc o tym procederze. Unikają więc słowa „aborcja” na rzecz „terminacji” i „usługi”.

W nowym roku przybierają na sile wymogi używania języka neutralnego płciowo, w których to zabiegach dominują Wielka Brytania i Kanada. W zeszłym roku pewna kanadyjka użyła słowa mankind (ludzkość) i została publicznie skorygowana przez premiera Justina Trudeau, który powiedział: „Lepiej mówić peoplekind, a niekoniecznie mankind”. Chodzi bowiem o to, aby nie używać form męskich i żeńskich. W tym celu w Kanadzie konsekwentnie zabrania się używania słów: „matka”, „ojciec”, „pani”, „pan”, „panna”, „on”, „ona” itd.

Może dlatego hitem przełomu roku stały się wystąpienia i publikacje kanadyjskiego profesora z Uniwersytetu w Toronto Jamesa Petersona, psychologa klinicznego, który walczy w mediach z ograniczaniem wolności słowa w swojej ojczyźnie, nazywając obecne procesy społeczne neomarksizmem. W końcu komuniści też mieli swoje nazewnictwo – zwane po Orwellowsku nowomową – którego celem było zniszczenie tożsamości człowieka i tradycyjnych ról społecznych za pomocą języka. Dzisiaj, kiedy przywołujemy tamte słowa, brzmią one śmiesznie, ale wówczas nie było ludziom do śmiechu, kiedy zamiast „obywatel” powiedziało się nieopatrznie „pan”.

Szaleństwo językowej poprawności genderowej będzie w tym roku postępować, co zapowiadają brytyjskie uniwersytety, w których już obowiązuje takie słowo jak womxn zamiast woman (kobieta), które ma określać osoby nieidentyfikujące się z żadną z płci. A że nikt nie umie tego nowego słowa wymówić? Nie o to przecież chodzi. Chodzi o potwierdzenie zmiany rzeczywistości poprzez zmiany językowe. Tak działa każda ideologia.

O starych-nowych problemach mówił również w wywiadzie z końca roku dla „Der Standard” austriacki kardynał Christoph Schönborn, który przyznał, że duży wzrost liczby muzułmanów w Wiedniu jest przyczyną napięć. Zwrócił uwagę na brak chęci integracji ze strony wyznawców islamu, podając przykład, że muzułmańskie kobiety po kilku lub kilkudziesięciu latach nadal nie znają języka niemieckiego. „Nie brakuje głosów ze strony muzułmanów, że Europa jest już dojrzałym owocem dla islamu” – zauważył z mocą metropolita Wiednia. Jego słowa można by odnieść także do innych zachodnich państw europejskich.

I tak weszliśmy w rok 2019 ze starymi wyzwaniami, bo przecież sama data nie zmieni rzeczywistości na nową jak za dotknięciem magicznej różdżki, jeśli my samy nie zaczniemy jej zmieniać. Nie oznacza to jednak, że nowy rok nie może być początkiem naszego zaangażowania przeciw starym-nowym dyktaturom. One mają to do siebie, że narzucają ludziom absurdalne rozwiązania, starając się im wmówić, że wszyscy tak robią. A to nieprawda. Włączmy w tym roku krytyczne myślenie i nie dajmy sobą manipulować.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

"Dopuśćcie dzieci i nie przeszkadzajcie im przyjść do Mnie; do takich bowiem należy królestwo niebieskie."

Dziś w Kościele: sobota, XIX tydzień zwykły
+ wspomnienie obowiązkowe św. Jacka, prezbitera 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I):  Joz 24,14-29, Ps 16 (15),1b-2a i 5.7-8.11, Mt 19,13-15
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyZAPRASZAMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -