25 maja
piątek
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowy budżet UE

Ocena: 0
1326

Komisja Europejska przygotowała założenia budżetu na następne sześć lat. Będzie w nim mniej pieniędzy dla państw Europy Środkowej. Szukać winnych tego stanu rzeczy – to tak, jakby zastanawiać się nad odpowiedzialnością polityczną za to, że na Wielkanoc zdarza się zima. Takich rzeczy być nie powinno, ale się raz na parędziesiąt zdarzają, ostatnio nawet trochę częściej.

Unia Europejska zmienia strukturę budżetu, bo zmienia swój kształt w ogóle. Budżet jest tylko efektem tej zmiany. Unia nie może dziś być jedynie związkiem państw zachodnioeuropejskich, bo w międzyczasie do Unii włączyły się państwa środkowoeuropejskie. A nie chce też – wbrew nazwie i wbrew traktatom – być rzeczywistą unią narodowych państw Europy. Chce być suwerennym Imperium pozostawiającym szerokie pole wpływu państwom identyfikującym się z jej ideologią, i ograniczoną autonomię państwom, które uznaje za peryferyjne, więc po prostu – Europie Środkowej.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 19 (657), 13 maja 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 23 maja 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. W latach 2005-2007 marszałek Sejmu.SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły