26 sierpnia
poniedziałek
Marii, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowa ekipa UE

Ocena: 5
1007

Unia Europejska wyznaczyła nowe władze, trwa jeszcze formalny proces ich powoływania, ale skład już znamy. Najciekawszy jest obszar polityczny, który ta nowa ekipa reprezentuje. Tworzą ją przedstawiciele Niemiec, Beneluxu (w tym wypadku Belgii), Włoch, Hiszpanii i Francji. Nikogo z Europy Środkowej. Po raz kolejny okazuje się, że Wielkie Rozszerzenie (czyli włączenie państw wyzwolonych spod dominacji sowieckiej) było (przynajmniej w intencji naszych zachodnioeuropejskich partnerów) jedynie Wielkim Przyłączeniem. Europa Środkowa ma słuchać, jak kiedyś radził nam prezydent Jacques Chirac.

Przy okazji tych wyborów upadł jeden mit, iż to polityka polskiego rządu jest powodem naszej izolacji w Europie. Nie, to nie jest problem Polski, ale całej Europy Środkowej. Widać to gołym okiem. Nasz kraj, tak jak inne, dzielące nasze doświadczenia historyczne i przywiązania kulturowe, jest przedmiotem imperialistycznej pogardy ze strony zachodnioeuropejskiego liberalizmu. Czasami ma ona formy protekcjonalne, gdy gotowa jest kooptować posłusznych polityków, czasami – brutalne, stosujące otwarte wykluczenie. Ale udawać, że jej nie ma – to kompletny brak realizmu.

Demokracja wymaga propagandy, taka jest jej natura. Rząd ogłosił jako polski sukces zablokowanie kandydatury Fransa Timmermansa na przewodniczącego Rady Europejskiej. Nie zamierzam tego podważać. Wspólne wystąpienie czterech państw Grupy Wyszehradzkiej jest sukcesem. Jest również zaprzeczeniem tezy (ostatnio powtarzał ją za ministrem Tomaszem Siemoniakiem pan Wojciech Baluch), iż „interesy tych państw są sprzeczne, o czym wiadomo od 25 lat”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 28 (717), 14 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 lipca 2019 r.

Idziemy nr 28 (717), 14 lipca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. W latach 2005-2007 marszałek Sejmu.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 sierpnia

„Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.

Dziś w Kościele: poniedziałek, XXI tydzień zwykły
+ uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Prz 8,22-35, Ps 48, Ga 4,4-7, J 2,1-11
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -