21 listopada
środa
Alberta, Janusza, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nieszczęsna Ukraina

Ocena: 0
1560
Rok temu miała prorosyjskiego prezydenta, ale Krym w swoich granicach. Dziś Ukraina ma proeuropejskie władze i problemy z terytorialną integralnością kraju. Ostatnie kilkanaście miesięcy dość brutalnie udowodniło nam, że pokój w Europie wcale nie jest oczywistością. Granice, które krzepły przez lata, znów okazały się płynne.

Ale niestabilność bywa opłacalna. Oburzamy się na sytuację w niektórych krajach Afryki czy na Bliskim Wschodzie, gdzie destabilizacja jest jednym z narzędzi gospodarczego wyzysku. A jednocześnie sami na bałaganie za naszą wschodnią granicą korzystamy. Rosyjskie embargo? Białoruś i Kazachstan od razu podały pomocną dłoń wolnemu rynkowi. A my mamy najniższe od lat ceny paliw i tańsze bilety Aerofłotu. Można rozmyślać o nieszczęściu Ukrainy, lecąc okazyjnie na Malediwy!

Ktoś może powiedzieć, że nie tak łatwo jest Europie stanąć naprzeciw barbarzyństwa. Trudno odpowiedzieć skutecznie na agresję, samemu nie stając się cywilizacyjnym troglodytą. Ale opieszałość Zachodu jest symptomatyczna. Nie mamy instrumentów? A może nie chcemy ich mieć? Bo się nie opłaca.

Sylwia Gawrysiak
Idziemy nr 1 (484), 4 stycznia 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -