19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niepewna przyszłość

Ocena: 3.48
931

We Francji – po zapowiedzi nowych restrykcji i wypowiedzi prezydenta Emmanuela Macrona, który stwierdził, że niezaszczepieni nie są obywatelami – znów na ulicach pojawiły się tłumy. To największe protesty nad Sekwaną od początku pandemii. Macron celowo wywołał polityczną burzę, za co ostro skrytykowali go najważniejsi kontrkandydaci w zbliżających się wyborach prezydenckich.

Cztery miesiące przed wyborami prezydenckimi Macron chciał z pandemii uczynić najważniejszy temat kampanii. Ale to dewastująca praktyka dla całego społeczeństwa, bo jeśli prezydent pozwala sobie, jak mówi, „wkurzyć” Francuzów, to dlaczego Francuzi mieliby szanować państwo? Dlaczego mieliby szanować siebie nawzajem? Macron przeszarżował. Ale w ten sposób dziś zachowuje się większa część klasy politycznej.

I jeśli w pierwszej połowie tego roku światu nie uda się zdławić pandemii, to może nas czekać albo totalna blokada służby zdrowia, a zarazem krach zdrowotny i ekonomiczny, albo też fala protestów niezadowolonych ludzi. A co za tym idzie – zmiany na szczytach władz.

Potencjalne zmiany po kwietniowych wyborach we Francji mogą być kluczowe dla całej Europy. Podobnie jak inflacja, która może mocno zubożyć wiele grup społecznych i zmusić je do wyjścia na ulice. I wszystko, co dzieje się wokół Ukrainy, a dokładniej – Rosji, która wyraźnie chce zmienić cały ukształtowany po 1989 r. w Europie układ.

Ale z punktu widzenia wieczności znacznie bardziej niepokojące powinny być dla nas dane, które w Nowy Rok opublikował CBOS, pokazujące, że w najmłodszej grupie wiekowej spadek praktyk religijnych sięga 30 proc.

Sytuacja wymaga od nas wszystkich znalezienia adekwatnej odpowiedzi i sposobu, jak głosić młodym Ewangelię. Dlaczego jej nie chcą? Nie potrzebują lub nie dostrzegają? Ile w tym winy kapłanów, ich zaniedbań i bulwersujących w niektórych przypadkach zachowań? A może też katechetów, prowadzących zbyt nudne lekcje, czy wreszcie leniwych rodziców? A może winne są po prostu zmiany społeczno-cywilizacyjne?! Czy Internet zaspokaja dziś niemal wszystkie potrzeby, nawet pseudoduchowe, niszcząc te duchowe?

Na życie religijne Polaków mocno wpłynęła też pandemia. W 2020 r. było znacząco mniej ślubów i chrztów, mniej osób przyjęło sakrament bierzmowania. Zapewne dane za 2021 r. okażą się podobne. W młodym pokoleniu następuje bardzo mocne przewartościowanie. To wymaga poznania wszystkich przyczyn tego procesu i znalezienia adekwatnej odpowiedzi. Jeśli jej szybko wszyscy nie znajdziemy, zejdziemy do katakumb – co w sumie było do przewidzenia i może dla wiary nie byłoby takie złe. Wymagająca sytuacja wymusi też prawdziwe postawy.

Tylko co wtedy z iskrą, która – jak mówił św. Jan Paweł II – miała właśnie z Polski wyjść na cały świat? Pochodzenie zobowiązuje!

Idziemy nr 03 (846), 16 stycznia 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter