29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niemieckie konklawe

Ocena: 0
1142

Niemieckie „konklawe”, czyli wybór nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec podczas wiosennego zebrania plenarnego, było chyba najgorętszym wydarzeniem ubiegłego tygodnia. Przyczyniła się do tego niespodziewana decyzja kard. Reinharda Marxa, który zrezygnował z kandydowania na drugą sześcioletnią kadencję z powodu wieku – obecnie ma 66 lat. Następnie zrezygnował z kandydowania na następną kadencję sekretarz generalny o. Hans Langendörfer SJ, który zajmował to stanowisko od 1996 r.

Wybór 58-letniego bp. Georga Bätzinga z Limburga na nowego przewodniczącego niemieckiego episkopatu był sporym zaskoczeniem, chociaż spodziewano się następcy, który będzie kontynuował linię kard. Marxa. Bp Bätzing już w pierwszym wystąpieniu po wyborze w czasie konferencji prasowej mówił o „Kościele niemieckim” i tzw. drodze synodalnej jako sprawie priorytetowej. Zresztą w niemieckim episkopacie bp Bätzing znany jest ze swojej reformatorskiej linii. Podczas pierwszego zgromadzenia drogi synodalnej, które odbyło się na przełomie stycznia i lutego we Frankfurcie nad Menem,  został wybrany na przewodniczącego jednego z forów synodalnych – „Życie w udanych związkach – żywa miłość w seksualności i partnerstwie” – i był jednym z opracowujących dokument roboczy nt. katolickiego nauczania o moralności seksualnej. Stwierdził otwarcie, że liczy „na poszerzenie tego nauczania, otwarcie i zmianę”.

Z kolei w pierwszym wystąpieniu po wyborze na przewodniczącego episkopatu stwierdził, że w centrum jego posługi będzie ochrona małoletnich i droga synodalna. W kolejnych wywiadach opowiedział się również za zniesieniem obowiązkowego celibatu i skrytykował wykluczenie kobiet z katolickich urzędów.  „Wierzę, że nie zaszkodzi Kościołowi, jeśli kapłani będą mieli swobodę wyboru, czy chcą żyć w związku małżeńskim, czy żyć w stanie bezżennym” – powiedział. Stwierdził również, że teologia ciała Jana Pawła II wymaga zmian i że należy w tym względzie przeformułować nauczanie w jego istocie.

Jak zauważają komentatorzy katoliccy, nowy przewodniczący ani razu nie odwołał się do kwestii ewangelizacji, do której wezwał Niemcy papież Franciszek w ubiegłym roku oraz nuncjusz apostolski w Niemczech abp Nikola Eterović na rozpoczęcie wiosennego zebrania plenarnego. A nawet bp Franz-Josef Overbeck z Essen stwierdził podczas zebrania plenarnego, że sytuacja dotycząca powołań kapłańskich jest „katastrofalna”. Mimo to obrady koncentrowały się na kwestiach personalnych, jako że różne środowiska wywierały naciski na episkopat w kwestii nowego sekretarza generalnego. Ustępujący po 24 latach o. Langendörfer stwierdził w wywiadzie, że jego następcą nie musi być ksiądz. Zresztą według statutów Konferencji Episkopatu Niemiec, sekretarzem generalnym może być kobieta. W końcu biskupi na zebraniu plenarnym potwierdzili o. Langendörfera na stanowisku sekretarza generalnego, jednak tylko do końca bieżącego roku. Tym samym, chociaż kończy się era kard. Marxa w Kościele w Niemczech, nie zmienia się kierunek, w jakim on kroczy. I pomimo że bp Bätzing jasno stwierdził: „Nie jestem drugim Reinhardem Marxem”, katoliccy komentatorzy widzą w nim jego kontynuatora.

Chyba najlepiej świadczą o tym gratulacje kanclerz Angeli Merkel, która stwierdziła, że postępowanie bp. Bätzinga nacechowane jest „otwartością i gotowością do rozmowy”. Tymczasem znani niemieccy katolicy zbierają podpisy pod petycją przeciwko drodze synodalnej, którą kard. Rainer Woelki, metropolita Kolonii, przyrównał do protestanckiego parlamentu kościelnego. Na razie pod petycją zatytułowaną „Pozostajemy katolikami” podpisało się ponad 8 tys. wiernych. A kolejne zgromadzenie drogi synodalnej odbędzie się we wrześniu.


Idziemy nr 11 (751), 15 marca 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter