29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niemcy demonstrują

Ocena: 0
3193
Koniec roku naznaczyła w Niemczech fala demonstracji antyislamskich zorganizowanych przez PEGIDA, czyli Patriotycznych Europejczyków Przeciw Islamizacji Zachodu. Demonstracje odbyły się w różnych niemieckich miastach, jednak największa – ponad 10 tysięcy osób – przeszła ulicami Drezna. Demonstranci nieśli ze sobą flagi niemieckie oraz krzyże w barwach niemieckich.

Ruch PEGIDA bardzo szybko zyskuje w Niemczech poparcie obywateli, którzy obawiają się islamskich ekstremistów. Wiadomo bowiem, że w Niemczech szkoleni są rekruci do walki w Syrii i Iraku pod banderą Państwa Islamskiego. Jak dotąd już ponad pięćset osób wyjechało z Niemiec, by walczyć przeciw chrześcijanom na Bliskim Wschodzie. Około dwustu powróciło i tym właśnie powracającym państwo niemieckie proponuje bezpłatną pomoc psychologiczną po traumatycznych przejściach, jakich doznali w walkach w Syrii i Iraku. W Nadrenii-Północnej Westfalii muzułmanie utworzyli nawet własną policję szariatową, kontrolującą moralne zachowanie współwyznawców.

Nie dziwi więc, że niemieccy obywatele zaczynają buntować się przeciwko takiemu stanowi rzeczy. Uczestnicy demonstracji opowiadają się za większą kontrolą imigrantów przyjeżdżających do Niemiec, tak jak dzieje się to w USA czy Kanadzie. Ponadto domagają się, aby imigranci, zwłaszcza ci z odmiennych kulturowo kręgów – a taką najliczniejszą grupą są muzułmanie – przestrzegali prawa, zasad i porządku państwa europejskiego, czyli w tym przypadku Niemiec. To prawda, że przy okazji wrzuca się wszystkich imigrantów do jednego worka, także tych, którzy z islamskim ekstremizmem nie mają nic wspólnego, jednak liczba – 20 tysięcy – imigrantów, którzy rocznie przekraczają granice Niemiec, po prostu budzi niepokój.

W odpowiedzi na protesty politycy i media głównego nurtu potępiają działania PEGIDY, przypisując jej neofaszystowskie korzenie i rasistowskie zachowanie. I chociaż z pewnością pośród demonstrantów znajdą się też jacyś ekstremiści, jest to zbyt duża generalizacja, która jednak pokazuje, że głos obywateli jest tylko wtedy akceptowalny, gdy zgadzają się oni z tym, co im się przedstawia. Dzienniki mówią o demonstracjach przeciwko „rzekomemu zagrożeniu islamizacją kraju”, a minister sprawiedliwości Heiko Maas nazwał PEGIDĘ „hańbą dla Niemiec”. Dlaczego strony nie mogą się porozumieć i dlaczego Niemcy nie mogą wypracować spójnej polityki imigracyjnej, która oferowałaby schronienie uchodźcom z regionów objętych konfliktem zbrojnym, a jednocześnie gwarantowała swoim obywatelom poczucie przebywania we własnym kulturowo kraju?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy odwołać się do historii Niemiec, a zwłaszcza jej niechlubnego okresu Trzeciej Rzeszy. Gesine Schwan, polityk z SPD, stwierdziła niedawno, że „czym [dla Niemców – przyp. red.] wcześniej było żydostwo, tym dzisiaj jest islam. To jest celowa gotowość do uprzedzeń”. A jeśli już ktoś ucieka się do porównań z judaizmem, głos zabiera niemiecki dziennikarz żydowskiego pochodzenia, urodzony w Katowicach Henryk M. Broder, który pyta, czy rzeczywiście „półtora miliarda muzułmanów jest tak bezsilnych, jak byli Żydzi w latach trzydziestych?”.

Co zatem można zrobić? Może w przyszłości trzeba skoncentrować się na przyjmowaniu chrześcijańskich uchodźców z Bliskiego Wschodu? Nie tylko zaoferujemy im w ten sposób pomoc i dach nad głową, ale jeszcze oni wzmocnią swoją obecnością chrześcijaństwo w Europie.

Stefan Meetschen
Autor jest dziennikarzem niemieckiego tygodnika die Tagespost

Idziemy nr 1 (484), 4 stycznia 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter