15 września
niedziela
Albina, Nikodema, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie trzeba głośno mówić

Ocena: 0
816

Włochy, jeden z pięciu wielkich krajów Unii, przeżywają kryzys polityczny. Nie chodzi tylko o napięcia wewnątrz koalicji między prawicową Ligą a lewicowymi Pięcioma Gwiazdami. Różnice można rozstrzygnąć w wyborach i to proponował najpopularniejszy obecnie polityk Włoch wicepremier Matteo Salvini. Jednak prezydent i cała centrolewica zjednoczyli się w zgodnym oporze przeciw tej perspektywie.

Napięcia we włoskim rządzie narastały wraz ze zbliżaniem się decyzji budżetowych. Komisja Europejska bowiem, pod pretekstem nadzoru nad równowagą budżetową, będzie żądała od Włoch albo radykalnych zmian w planie wydatków publicznych, albo podniesienia podatków, ze wszystkimi konsekwencjami dla gospodarki, poziomu życia ludzi i zatrudnienia. Lewica do przeprowadzenia tej operacji nadawałaby się idealnie. Jej chodzi o władzę, której dziś nie może objąć w wyborach, władzom Unii podobnie – o ograniczenie, a najlepiej wykluczenie, wpływu włoskich wyborców na politykę ich kraju wobec Brukseli.

Włoskie partie rządzące przeszły niedawno w tej sprawie ważny test. Liga głosowała przeciw objęciu przez Ursulę von der Leyen przewodnictwa Komisji Europejskiej, Pięć Gwiazd było za. To rzuca zresztą dodatkowe światło na zgodne głosowanie PiS i PO w tej sprawie. Pytanie tylko – czy chcemy utrzymywać u władzy w Unii Europejskiej klasę rządzącą, która stawia się über alles, dla której nie istnieje ani prawo moralne, ani prawa narodów.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 35 (724), 1 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 16 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. W latach 2005-2007 marszałek Sejmu.

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 IXNajczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -