19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nasze muzeum

Ocena: 0
702

Jestem przekonany, że całkiem spora część czytelników „Idziemy” ma zachowany w pamięci obraz niegdysiejszych polskich muzeów pachnących pastą do podłóg. Gdzie nikt nie miał prawa wejść w kurtce, gdzie niesympatyczna zazwyczaj pani każdemu kazała założyć na nogi stare, śmierdzące kapcie i gdzie nikt nie miał prawa dotknąć żadnego przedmiotu. Eksponaty zaś – przynajmniej młodych – raczej śmieszyły, niż czegoś uczyły. Do dziś wspominam stojącego na takiej ekspozycji ubranego w łowicki strój chochoła, przepasanego… paskiem z klamrą ZHP.

Na szczęście to już przeszłość. Obraz naszego muzealnictwa dość późno, bo dopiero piętnaście lat po transformacji, ale za to totalnie odmieniło Muzeum Powstania Warszawskiego. To jego twórcy wyznaczyli trend, do którego później dołączały kolejno inne placówki. Taką też ma być Muzeum Historii Polski.

Nie czas i miejsce na opisanie dziejów jego powstawania. Dość powiedzieć, że to chyba jedyne w Europie muzeum, które istnieje bez własnej siedziby, które ma ekspozycje, ale nie ma sal, które przyznaje i któremu są przyznawane tytuły i wyróżnienia, ale którego na mapie faktycznie nie ma! MHP od początku miało pecha, choć może dokładniej: miało mieć pecha. Bo czyż nie jest dziwne, że po trzydziestu latach od zmian odrodzona ojczyzna wciąż nie ma swojej muzealnej placówki, która formowałaby całe pokolenia?

Siedziba MHP miała powstać w samym sercu Warszawy, w okolicy placu Na Rozdrożu.

Miała być gotowa w stulecie odzyskania niepodległości. Nie powstała. Niestety, także chyba z braku politycznej woli. Teraz wreszcie pojawił się czasowy horyzont jej oddania. To rok 2022. Wówczas muzeum, które finalnie znalazło lokalizację na terenie warszawskiej Cytadeli, ma otworzyć dla zwiedzających wystawę tymczasową.

Na razie – o czym mogłem przekonać się wraz z grupą dziennikarzy – to jeden wielki plac budowy. Inwestycja jest na półmetku. Zwalista betonowa konstrukcja, otoczona wysokimi dźwigami, jest już w zasadzie gotowa w stanie surowym. Trwa montaż dźwigarów dachowych. A sam dach ma być w dużej mierze prześwitujący. Finalnie siedziba Muzeum Historii Polski będzie jednym z najnowocześniejszych i największych tego typu obiektów na świecie! A swoją drogą, już w tej chwili jest budową, która generuje największe zamówienie na płyty granitowe w całej Europie.

Na zwiedzających czekać będzie w przyszłości wielka wystawa stała oraz mniejsza czasowa. Co ciekawe – już teraz w środku są nieliczne i na razie opakowane wielkogabarytowe eksponaty, jak np. lokomobila, transporter wojskowy SKOT, resztki pomnika Dzierżyńskiego czy wyłowiony z jeziora tysiącletni dąb. To efektowne eksponaty, ale w MHP mają znaleźć się przede wszystkim te artefakty, które opowiedzą całą, niełatwą przecież polską historię.

Zwiedzanie ma zostać podzielone na trzy główne nurty. Pierwszy to historia dążenia do wolności, drugim ma być tożsamość i jej przemiany od państwa Piastów, przez Unię Lubelską, po kulturalne przemiany XIX wieku. Trzecim elementem będą przemiany cywilizacyjne, w tym rozwój techniki. „Muzeum Historii Polski ma być miejscem, które dla Warszawy będzie wielką wartością dodaną, a dla Polski symbolem naszego dziedzictwa i naszej historii” – to słowa ministra kultury Piotra Glińskiego, który również tego dnia zwiedzał inwestycję.

Idziemy nr 49 (789), 06 grudnia 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter