29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nasza Warszawa

Ocena: 0
2658
Niedawno pisałem o katolickiej Warszawie, przeciwstawiając mój wizerunek polskiej stolicy temu, który opisał w swojej najnowszej książce Steffen Möller. Z powodu ograniczonej ilości miejsca, bo na tyle pozwala felieton, wymieniłem tylko kilka miejsc, które moim zdaniem nadają temu miastu coś wyjątkowego, czego trudno szukać w zachodnich metropoliach.

Okazuje się, że warszawiacy znają jeszcze wiele innych miejsc świadczących o tym, że katolickość polskiej stolicy nie jest jedynie pobożnym życzeniem, a „tęczowa” Warszawa to jednak naciągany chwyt propagandowy. Dostałem wiele sygnałów od czytelników „Idziemy” i na ich prośbę postanowiłem wrócić do tematu, kreśląc religijną mapę stolicy stworzoną przez jej mieszkańców. Pani Małgorzata napisała mi o swoim ulubionym miejscu, zwanym warszawskimi Łagiewnikami. Chodzi o 2,5-metrową figurę Jezusa Miłosiernego znajdującą się na Woli, na skrzyżowaniu ulic Górczewskiej i Deotymy, która została uroczyście odsłonięta i poświęcona w 2001 roku przez kardynała Józefa Glempa. To właśnie tu odbywają się warszawskie obchody Święta Miłosierdzia Bożego. Pan Jakub natomiast zwrócił mi uwagę na klasztor Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi na ul. Żelaznej, gdzie znajduje się izba pamięci z przedmiotami należącymi do św. Zygmunta Szczęsnego-Felińskiego, założyciela zgromadzenia; tego świętego arcybiskupa już od dawna darzę wielkim szacunkiem. Ten warszawski duszpasterz kierował archidiecezją tylko ponad rok, narażając się nieustannie rosyjskiemu zaborcy poprzez konsekwentne odnawianie życia religijnego stolicy i obronę Polaków przed represjami carskimi. Został za to zesłany na Syberię, gdzie spędził dwadzieścia lat, pozostając wciąż metropolitą warszawskim; po zwolnieniu nigdy już nie pozwolono mu wrócić do stolicy.

Dla pana Krzysztofa najważniejszym i zarazem symbolicznym miejscem stolicy jest grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. To właśnie w tym kościele odbywały się słynne Msze za Ojczyznę, którym przewodniczył zamordowany kapłan. Pan Krzysztof pamięta doskonale, ile nadziei i otuchy wlewały w serca płomienne kazania duszpasterza „Solidarności”. Ci, którzy tego nie przeżyli, mogą poczuć atmosferę tamtych dni w Muzeum ks. Popiełuszki znajdującym się przy kościele.

Pani Teresa najchętniej odbywa spacery do Lasu Bielańskiego, którego sercem jest klasztor pokamedulski. Dumnie opowiada, że nazwa jej dzielnicy pochodzi właśnie od ojców kamedułów, noszących białe habity, którzy po wypędzeniu przez zaborców nigdy już do tego klasztoru nie wrócili. A swego czasu był on miejscem rekolekcji królów polskich. Pani Klara natomiast upodobała sobie kościół kapucynów na ul. Miodowej; jego wnętrze spowija zapach drzewa lipowego, z którego wykonany jest ołtarz. Według niej zapach ten stwarza atmosferę starego, przemodlonego kościoła, niemal namacalne sacrum, oraz zapewnia łączność z pokoleniami modlących się w nim Polaków. Natomiast dla pani Alicji takim szczególnym miejscem jest kościół ojców paulinów na ul. Długiej, skąd nieraz wyruszała na Jasną Górę na pieszą pielgrzymkę, której tradycja liczy ponad 300 lat.

Z pewnością takich ulubionych miejsc warszawiaków jest dużo więcej, zapewne też tych jeszcze nie dla wszystkich odkrytych. Bo jeśli chciałoby się o nich wszystkich opowiedzieć, trzeba by napisać swoisty katolicki przewodnik po Warszawie.

Stefan Meetschen
Autor jest dziennikarzem niemieckiego tygodnika
die Tagespost
Idziemy nr 17 (500), 26 kwietnia 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter