11 sierpnia
wtorek
Klary, Zuzanny, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Największy marsz za życiem

Ocena: 0
1019

Trzech kardynałów, pięćdziesięciu biskupów, pięciuset księży i tysiące wiernych wzięło udział w czuwaniu w Bazylice Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie – amerykańskim sanktuarium narodowym – poprzedzającym największy na świecie Marsz dla Życia, który przeszedł 24 stycznia ulicami amerykańskiej stolicy z udziałem setek tysięcy osób. Tegoroczny 47. Marsz dla Życia był wydarzeniem wyjątkowym, gdyż po raz pierwszy wzięła w nim udział urzędująca głowa państwa – prezydent Donald Trump. Jest to zresztą ewenementem na skalę światową, jeśli chodzi o akcje pro-life.

Kilka dni wcześniej prezydent USA ogłosił dzień 22 stycznia Narodowym Dniem Świętości Życia: „W Narodowym Dniu Świętości Życia, nasz naród dumnie i stanowczo głosi swój obowiązek ochrony daru życia we wszystkich jego fazach życia, od poczęcia do naturalnej śmierci – czytamy w proklamacji. – „Każdy człowiek, narodzony i nienarodzony, przygnębiony, biedny, upośledzony i starszy, ma niezbywalną wartość”. To właśnie 22 stycznia 1973 r. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wydał wyrok, na mocy którego została dopuszczona aborcja przez cały okres trwania ciąży. Od tego czasu 50 stanów zalegalizowało zabijanie dzieci nienarodzonych.

Obecnie coraz większa liczba Amerykanów chce zniesienia orzeczenia w tamtej sprawie, zwanej Roe vs. Wade – chociaż wciąż większość jest za jego utrzymaniem. A przecież wyrok ten zapadł na fałszywych przesłankach. Roe, czyli Norma McCorvey, wiele lat później przyznała, że nie została zgwałcona, ale do takich zeznań zmanipulowały ją dwie adwokatki, które ją reprezentowały w sądzie. Do tego nigdy nie dokonała aborcji, a później stała się aktywną działaczką ruchu pro-life. Założyła organizację Roe No More („Nigdy więcej Roe”), która ma na celu pokazywanie prawdy o aborcji. McCorvey próbowała przez wiele lat przed sądem lokalnym i Sądem Najwyższym cofnąć wyrok, który zapadł w sprawie Roe vs. Wade. Niestety, w 2005 r. Sąd Najwyższy ostatecznie odrzucił jej wniosek o rewizję orzeczenia z 1973 r.

Budowanie świadomości o tej sprawie w USA jest jednak bardzo silne. Sprawom pro-life zdecydowanie sprzyja administracja Trumpa, która podejmuje konkretne działania przeciwko wymogom, aby plany prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych pokrywały koszty aborcji. Przykładem tego są kroki podjęte przeciwko stanowi Kalifornia, który zmusza kościoły i ugrupowania chrześcijańskie do finansowania aborcji w ich planach opieki zdrowotnej. Podczas waszyngtońskiego Marszu dla Życia prezydent Trump zadeklarował: „To dla mnie ogromny zaszczyt być pierwszym prezydentem w historii uczestniczącym w Marszu dla Życia. (…) Dzieci nienarodzone nigdy nie miały silniejszego obrońcy w Białym Domu. (…) Wszyscy z nas tutaj dziś rozumiemy odwieczną prawdę – każde dziecko jest cennym i świętym darem od Boga”.

Przed kilku tygodniami Konferencja Episkopatu Stanów Zjednoczonych zobowiązała się również, że ochrona życia poczętego będzie dla niej w najbliższym czasie priorytetem. Przed Marszem czternastu amerykańskich biskupów udało się do Watykanu, aby przedstawić ten zamiar Franciszkowi, który kazał przekazać uczestnikom Marszu dla Życia: „Papież jest z wami! On was wspiera i dodaje wam odwagi”. Tak rozpoczęty rok 2020 dla obrońców życia poczętego jest rokiem szczególnym również z tego względu, że 25 marca przypada 25. rocznica encykliki Evangelium vitae Jana Pawła II.

 

Idziemy nr 05 (745), 02 lutego 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 sierpnia

Wtorek, XIX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Klary, dziewicy
«Tak też nie jest wolą Ojca waszego, który jest w niebie, żeby zginęło nawet jedno z tych małych».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 2,8-3,4; Ps 119,14 i 24.72 i 103.111 i 131; Mt 18,1-5.10.12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: 11 sierpnia - Parafia MB Królowej Polski w Otwocku-Kresach

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter