24 lutego
sobota
Macieja, Bogusza, Sergiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Największy dar

Ocena: 4.46667
543

Może nie każdy z nas zna osobiście osobę konsekrowaną, ale na pewno każdy gdzieś taką spotkał lub przynajmniej widział na ulicy. Bo osoby konsekrowane – choć nie wszystkie – już swoim strojem (habitem) ukazują, że są w szczególny sposób poświęcone na służbę Bogu i ludziom. Nie wszystkie, bo we współczesnym świecie coraz popularniejsze stają się indywidualne formy życia konsekrowanego, czyli dziewictwo i wdowieństwo konsekrowane oraz pustelnictwo. Coraz więcej jest także osób świeckich konsekrowanych należących do instytutów życia konsekrowanego. Takie osoby żyją w świecie w ukryciu, dając świadectwo miłości Boga i wartości ewangelicznych tylko poprzez świadectwo życia, bo poza tym nic ich od świeckich nie odróżnia.

Wielkim promotorem życia konsekrowanego był bł. Stefan Wyszyński. Sam zresztą założył wraz z Marią Okońską Instytut Świecki Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła, dziś zwany Instytutem Prymasa Wyszyńskiego. Joanna Wójtowicz, przewodnicząca Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich, przyznaje, że u początków wielu instytutów świeckich był kontakt ich założycieli z Prymasem Tysiąclecia, z którym konsultowali, co zrobić z osobami świeckimi, które chcą żyć w świecie, a jednocześnie chciałyby być konsekrowane. Dlatego od niedawna jest on również patronem członków instytutów świeckich. Życie w świecie nie wyklucza zatem konsekracji, tak jak nie wykluczają jej święcenia kapłańskie. Chociaż nie każdy ksiądz jest osobą konsekrowaną, bo tylko ten należący do zgromadzenia zakonnego. Co Kościołowi po osobach konsekrowanych? Ba, co po nich społeczeństwu?

Patrząc w kategoriach ludzkich, osoby konsekrowane to ocean dobra, pomocy i wszelkiego rodzaju wsparcia, który rozlewa się na wszystkich członków społeczeństwa. Od tych najmłodszych, nawet nienarodzonych, po tych najstarszych, niedołężnych, wymagających stałej opieki. Gdyby usunąć wszystkie placówki pomocowe (szpitale, hospicja, domy opieki, ośrodki wychowawcze, domy dziecka, poradnie, przychodnie, noclegownie, schroniska, kuchnie dla ubogich) oraz placówki edukacyjne (przedszkola, szkoły, instytuty, uczelnie, bursy, internaty, oratoria) prowadzone przez siostry i zakonników, to tak jakby usunąć z Krakowa wszystkie kościoły. Odpowiedzmy sobie na pytanie, jak by wówczas wyglądał społeczny krajobraz. W Polsce jest ponad 30 tys. osób konsekrowanych, które na co dzień posługują całemu społeczeństwu poprzez dzieła prowadzone przez ich zakony i zgromadzenia. Zazwyczaj placówki te mają lepszą renomę od tych państwowych czy też świeckich. To także osoby konsekrowane jako pierwsze ruszyły na pomoc uchodźcom z Ukrainy, oddając im miejsce w klasztorach i domach rekolekcyjnych, kiedy ci zaczęli masowo przybywać do Polski po napadzie Rosji na ich kraj.

Bo jakżeby mogły istnieć wszystkie te dzieła, które prowadzą osoby konsekrowane, a które najczęściej opierają się na opatrzności Bożej? Świadczą o tym nie tylko one same, ale także współpracujący z nimi świeccy, którzy nieraz widzą, jak dzieła te się rozrastają ku pożytkowi społeczeństwa pomimo niesprzyjających warunków zewnętrznych. Po drugie, ktoś kiedyś zauważył, że osoby konsekrowane – w sposób szczególny mniszki i mnisi z zakonów klauzurowych – swoją modlitwą podtrzymują w istnieniu ten świat. Oni powierzają Bogu wszystkich i każdego z osobna, wypraszając łaski dla świata. „Kościół i świat, który Kościół winien ewangelizować, otrzymują niemało światła i mocy od Pana dzięki ich ukrytemu i modlitewnemu życiu” – napisał św. Jan Paweł II w liście apostolskim Litterae encyclicae, adresowanym do osób konsekrowanych. I to jest ich największe dzieło i dar, za który wszyscy powinniśmy być im wdzięczni.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
Modlitwa o optymizm w codzienności
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter