18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na Placu Miłości

Ocena: 0
638

Wiosną rusza do życia nie tylko przyroda. Ruszają też projekty do budżetów obywatelskich. Kolejne miasta oddają mieszkańcom fundusze do dyspozycji i modyfikują zasady korzystania z nich. Budżety obywatelskie realizuje dziś co najmniej 60 miast w Polsce.

Mieszkańcy Warszawy składają coraz więcej projektów: w tym roku 2781. I wszystko byłoby OK, gdyby nie brakowało zdrowego rozsądku. Wraz z sąsiadami padłem „ofiarą” takiego budżetu. Otóż na naszej ulicy zrobiono – i dobrze – ścieżkę rowerową, ale przy tej okazji ulicę maksymalnie zwężono i zabrano nam sporo miejsc do parkowania. Niektóre z nich były wykonane z pieniędzy spółdzielni czy wspólnot – czyli z naszych pieniędzy! Ale z tym nikt się nie liczył.

Urzędnik wydał polecenie, projektant wykonał projekt, my zostaliśmy na lodzie. Przecież auta z tego powodu, że ktoś zmienił ulicę, nikt się nie pozbędzie. Ale ten projekt wygrał głosowanie! Uzyskał w dzielnicy najwięcej głosów. Tyle tylko że nas, najbardziej zainteresowanych, nikt o to nawet nie spytał!

Czytałem, że podobne „zmiany” urzędnicy „ na prośbę mieszkańców” szykują na Starym Mokotowie, gdzie uliczki są wyjątkowo wąskie i parkować nie ma gdzie. Mieszkańcy ulicy Narbutta są pomysłem oburzeni. Ale jeśli ktoś by zgłosił projekt wygospodarowania nowych miejsc do parkowania, a przy okazji zagospodarowania starej i zniszczonej zieleni, to byliby za.

Ale to nie koniec absurdalnych pomysłów . W budżecie obywatelskim 2016 dla stolicy Małopolski najwięcej głosów zdobył wart 1,5 mln zł projekt „Skrzydła Krakowa”, czyli program kursów nauki latania na zakupionych przez miasto maszynach. W Łodzi grupa artystów chciała plac Dąbrowskiego przemianować na plac Miłości. Drzewa przystrzyc… w penisy, ławki wymodelować w kobiece piersi i zbudować dla rolkarzy rampy w kształcie ust. „Mielibyśmy prawdziwą atrakcję. Przyjechaliby turyści i łodzianie byliby dumni. Wagina grałaby miłosne arie, a fontanna imitowałaby wytryski miłości” – kreśli wizję autor pomysłu… No!

Rozpoczęła się weryfikacja zgłoszonych pomysłów. Pracownicy dzielnic będą kontaktować się z autorami w celu uzupełnienia braków. Będą również sprawdzać możliwość realizacji zgłoszonych propozycji. Odbędą się dyskusje na ich temat. Spotkania zaczęły się 1 marca i potrwają do 18 marca. Daty spotkań można znaleźć na stronach dzielnic oraz na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl. Decyzję o tym, które projekty zostaną zrealizowane, mieszkańcy Warszawy podejmą w drugiej połowie czerwca podczas głosowania. Drodzy czytelnicy, sprawdzajcie, czytajcie i mówcie głośno, co o tym myślicie. Póki jest czas. Aby nikt za was nie podjął ważnej decyzji.


Idziemy nr 11 (597), 12 marca 2017 r.
 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter