19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Moralność nauczyciela

Ocena: 0
1656

Ministerstwo edukacji narodowej przedstawiło projekty zmian w finansowaniu polskiego systemu oświaty. Szczególne zainteresowanie wzbudził zapis o postawie moralnej i etycznym postępowaniu nauczyciela.

Propozycja spotkała się natychmiast z krytyką. Sławomir Broniarz zaznaczył, że przekonania nauczyciela nie są ważne „dopóty, dopóki on tych swoich wartości nie będzie próbował wtłoczyć w głowę mojego niepełnoletniego dziecka”. Czy oznacza to, że pedagog powinien być jak szyba?

Była szefowa MEN Krystyna Szumilas, krytykując pomysły swojej następczyni, stwierdziła: „Nauczycielki z Zabrza stanęły przed komisją dyscyplinarną za to, że przyszły ubrane na czarno do pracy w dniu czarnego protestu”. Ten komentarz bardzo dokładnie wskazuje, jak krytykowanie wszelkich pomysłów wymknąć się może spod kontroli logiki. 

Nauczycielki z zabrzańskiej szkoły pracowały z dziećmi niepełnosprawnymi, a do swojego miejsca pracy przybyły w stroju, który w sposób jednoznaczny świadczył o poparciu aborcji uniemożliwiającej narodzenie się niepełnosprawnego dziecka. To tak, jakby lekarz wszedł na oddział geriatrii z napisem na koszulce „Popieram eutanazję”.

Projekt MEN doskonale odsłonił niechęć części środowisk do dyskusji o poziomie moralnym społeczeństwa. A przecież obowiązująca Karta Nauczyciela wskazuje w rozdziale trzecim, że od pedagoga oczekuje się nie tylko kwalifikacji, ale również przestrzegania podstawowych zasad moralnych. Preambuła do tego aktu prawnego mówi o „szczególnej randze społecznej zawodu nauczyciela”. Zadaniem pedagoga ma być kształtowanie postaw moralnych u uczniów. Dyskusja na temat jego własnej postawy jest zatem niezbędna.

Może warto stworzyć kodeks etyki nauczyciela, który, podobnie jak ma to miejsce u lekarzy, pielęgniarek czy adwokatów, wskaże konkretne a pomocne normy? Umniejszanie jednak przez krytyków znaczenia moralności nauczyciela jest... niemoralne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest doktorem socjologii prawa, wykładowcą akademickim oraz publicystą

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter